resultater.jpg
  •  

Udstillinger

 Resultater og billeder fra Langhårsklubbens 40 års Jubilæumsfest og udstilling/skue.
 22. juni 2019, SE BILLEDER

 

På Langhårsklubbens 40 års Jubilæumsdag, deltog præsidenten for Deutsch Langhaar Verband, Leonhard Schmieg, og bedømte ved den lejlighed 25 af vores hunde på et skue, efter tyske traditioner hvor der bliver brugt meget tid på den enkelte hund. Bedømmelserne af de enkelte hunde kan læses på Langhårsklubbens Database, både på tysk og dansk, klik på linket på den enkelte hund. De oversatte bedømmelser er sendt til den enkelte hundefører.

 

 

DK12767/2018 Lillebrusen´s Hector, ejer og fører Per Sønder, sg,sg,sg

DK05078/2018 Sjørslev´s Kenzo, ejer og fører Carsten Lawetz, sg,sg,sg

DK17586/2018 Kato, sg,sg,sg

ZDL 352/18 Anka a. d. Schliebener Land, ejer og fører Bent Christensen, sg,sg,sg

DK17171/2014 Jack, ejer og fører Tobias Dyrvig, sg,sg,v

ZDL 429/14 – DK15520/2014 Amadeus v. Forsthaus Zähringen, ejer og fører Ulrich Kristiansen, sg,sg,sg

DK08210/2017 Balto, ejer og fører HP Lauridsen, sg,sg,sg

DK08209/2017 Bonzo, ejer og fører Just Mikkelsen, v,v,sg

ZDL 567/17 – DK05806/2018 Raiko v. d. Horstbüschen, ejer og fører Henrik Jepsen, g,sg,sg

DK14306/2017 Quin, ejer og fører Torben Gildbjerg, v,v,v

ZDL 63/17 Birko v. d. Wallsbek, ejer og fører Maria Louise Thane Kallehave, sg,sg,sg

ZDL 234/13 DK13328/2014 Ghandi v. Bussenhof, ejer og fører Dan Espensen, sg,sg,g

DK13513/2011 Vildholt Ekko, ejer og fører Ove Nielsen, sg,sg,sg

DK07462/2017 Vildholt Jarl, ejer og fører Leif Hansen, v,v,sg

DK07465/2017 Vildholt Joline, ejer og fører Steen Andersen, sg,sg,sg

DK 04289/2016 Wysiwyg Stella, sg,sg,sg

DK09733/2016 Cille, sg,v,v

ZDL 390/17 – DK20075/2017 Quinni v. d. Horstbüschen, ejer og fører Ove Nielsensg,sg,sg

DK05283/2013 Ziggy, ejer og fører Peter Strand, sg,sg,sg

DK16139/2015 Sjørslev´s I Rubi, ejer og fører Carsten Jensen, sg,sg,sg

ZDL 27/17 Amsel v. Wulfer Moor, ejer og fører Flemming Thane Kallehave, v,sg,sg

ÖHZB/DL 6370 – DK08081/2017 Asta v. Kümpfmühl, ejer og fører Maria Louise Thane Kallehave, sg,v,sg

DK09734/2016 Caja, ejer og fører Anton Kolding, sg,v,v

DK17175/2014 Bitti, ejer og fører Erik Gramstrup, sg,sg,sg

 

SJD udstillingen 16. juni 2019,  se billeder

Bedst i racen DK08081/2017 Asta v. Kumpfmühl t.v.

Bedste brugsklasse han DK05806/2018 Raiko v. d. Horstbüschen t.h.

 

Åbenklasse tæver:

DK20252/2017 Lucca, fører Erik Bolund Larsen: Exc.ÅK Plac.1 CK 3.BTK, pokal.

 

Brugsklasse hanner:

DK05806/2018 Raiko v. d. Horstbüschen, fører Henrik Jepsen: Exc.BK Plac.1, pokal.

DK08210/2017 Balto, fører Hans Petter Lauridsen: VG.BK Plac.2

DK07462/2017  Vildholt Jarl, fører Leif Hansen: VG.BK Plac.3

DK08209/2017 Bonzo, fører Just Mikkelsen: VG.BK Plac.4

 

Brugsklasse tæver:

DK08081/2017 Asta v. Kumpfmühl, fører Maria Louise Thane Kallehave: Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR, pokal.

DK20250/2017 Lea, fører Jens Sørensen: Exc.BK Plac.2 CK 2.BTK R.CERT

DK14614/2016 Sjørslev´s Jolly, fører Holger Pedersen: Exc.BK Plac.3

DK14611/2016 Sjørslev´s Jenni, fører Holger Pedersen:

DK20075/2017 Quinni v. d. Horstbüschen, fører Ove Nielsen: Exc.BK

DK07570/2013 Vildholt Fie, fører Steen Andersen: VG.BK

DK09734/2016 Caja, fører Anton Kolding: VG.BK

 

 

 

5 klub udstillingen i Jægerspris 3. februar 2019

Juniorklasse hanner:

DK16700/2017 Aaron, fører Johan Svensson: Exc.JK Plac.1 CK 2.BHK Jun.CERT, pokal

 

Juniorklasse tæver:

DK04244/2018 Anis, fører Signe Wæverstrøm: VG.JK Plac.1

 

Brugsklasse hanner:

DK08209/2017 Bonzo, fører Just Mikkelsen: Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIR, pokal

 

Brugsklasse tæver:

DK16136/2015 Sjørslev´s Iris, Helena Termansen: Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BTK BIM, pokal

 

 

5 klub udstillingen i Uldum 2. februar 2019

BIR Vildholt Jarl

BIM Sjørslev´s Isa

SE BILLEDER

 

Juniorklasse hanner:

DK05806/2018 Raiko v. d. Horstbüschen, fører Henrik Jepsen: Exc.JK Plac.1, pokal.

DK05078/2018 Sjørslev´s Kenzo, fører Carsten Lawets: VG.JK Plac.2

 

Juniorklasse tæver:

DK04244/2018 Anis, fører Børge Wæverstrøm: G.JK, pokal

 

Åbenklasse tæver:

DK03091/2018 Alba v. Wulfer Moor, fører Peter Asmussen: Exc.ÅK Plac.1, pokal

 

Brugsklasse hanner:

DK07462/2017 Vildholt Jarl, fører Leif Hansen: Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIR, pokal

DK08209/2017 Bonzo, fører Just Mikkelsen: Exc.BK Plac.2

DK08210/2017 Balto, fører Charlotte Bæk Lauridsen: VG.BK Plac.3

 

Brugsklasse tæver:

DK16135/2015 Sjørslev´s Isa, fører Holger Pedersen: Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIM, pokal

DK09734/2016 Caja, fører Anton Kolding: Exc.BK Plac.2

DK14614/2016 Sjørslev´s Jolly, fører Preben Kjær Pedersen: Exc.BK Plac.3

DK05069/2014 Vildholt Ghandi, fører Jens Gram Petersson Jr.: VG.BK Plac.4

DK08081/2017 Asta v. Kumpfmühl, fører Flemming Thane Kallehave: VG.BK

 

 

Resultater fra udstillingen i Herning 3 – 4. november 2018.

Hvalpeklasse:

4/11 DK05078/2018 Sjørslev´s Kenzo, SL, hvalpeklasse, bedste hvalp.

Juniorklasse:

3/11 DK20252/2017 Lucca, Exc.JK Plac.1

4/11DK20252/2017 Lucca, Exc.JK Plac.1 CK 3.BTK Jun.CERT

4/11 DK05806/2018 Raiko v. d. Horstbüchen, Exc.JK Plac.1

Åbenklasse:

4/11 DK14614/2016 Sjørslev´s Jolly, Exc.ÅK Plac.1 CK 2.BTK R.CERT R.CACIB

Brugsklasse:

4/11 DK16135/2015 Sjørslev´s Isa, Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM

 

DPK Jubilæumsudstilling 3. juni 2018

John Møller med DK06672/2013 Boss, Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIR

 

 

Resultater fra FJD udstillingen i Vissenbjerg 10. juni 2018

Bedst i Racen:  DK10895/2015 Mille, ejer Jens Chr. Jensen

Hvalpeklasse:

Jens Sørensen med DK20250/2017 Lea, plac.1 SL

Erik Bolund Larsen med DK20252/2017 Lucca, plac. 2 SL

Jørgen Hein med DK20251/2017 Luna, plac.3 SL

 

Åbenklasse:

Peter Asmussen med DK03091/2018 Alba v. Wulfer Moor, VG.ÅK Plac.1

 

Brugsklasse:

Jens Chr. Jensen med DK10895/2015 Mille, CK 1.BTK CERT BIR

Anton Kolding med DK09734/2016 Caja, VG.BK Plac.2

Preben Pedersen med DK14614/2016 Sjørslev´s Jolly, VG.BK Plac.3

Holger Pedersen med DK14611/2016 Sjørslev´s Jenni, VG.BK Plac.4

 

DPK Jubilæumsudstilling 3. juni 2018

John Møller med DK06672/2013 Boss, Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIR


DKK udstillingen i Fredericia 10. feb. 2018

Brugsklasse:

Sjørslev´s Ines Tesla DK16137/2015, fører Pernille Vesenberg Bertelsen: Exc.BK Plac.1

Lillebrusen´s  Siri DK09483/2015, fører Gitte Becher: VG.BK Plac.2

 

5 Klub udstillingen i Jægerspris 4. februar 2018

 

Bedst i Racen: Sjørslev´s Ines Tesla DK16137/2015, fører Pernille Vesenberg Bertelsen

 

Åbenklasse

Sjørslevs Iris DK16136/2015, fører Helene Termansen:  Exc.ÅK Plac.1 CK 2.BTK

Brugsklasse

Sjørslev´s Ines Tesla DK16137/2015, fører Pernille Vesenberg Bertelsen:  Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR

 

5 Klub udstillingen i Uldum 3. februar 2018

 

Bedst i Racen:  Caja DK09734/2016, fører Anton Kolding

 

Juniorklasse

Hanner:

Bonzo DK08209/2017, fører Just Mikkelsen:  Exc.JK Plac.1

Vildholt Jarl DK07462/2017, fører Leif Hansen:  VG.JK Plac.2

 

Tæver:

Asta v. Kumpfmühl DK08081/2017, fører Flemming Thane Kallehave:  VG.JK Plac.1

Cita v. Tiefen Vehn DK04549/2017, fører Ole Geil Kristiansen:  VG.JK Plac.2

Amsel v. Wulfer Moor DK08082/2017, fører Maria Louise Thane Kallehave:  VG.JK Plac.3

 

Åbenklasse

Caja DK09734/2016, fører Anton Kolding:  Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BTK BIR

 

Brugsklasse

Hanner:

Boss DK06672/2013, fører John Møller:  VG.BK Plac.1

 

Tæver:

Sjørslev´s Jenni DK14611/2016, fører Holger Pedersen:  Exc.BK Plac.1

Vildholt Ghandi DK05069/2014, fører Jens Gram Petersson:  Exc.BK Plac.2

Sgina DK01436/2016, fører Bent Christensen:  VG.BK Plac.3

 

 

Udstillingen i Herning 4 og 5 Nov. 2017

Sjørslev´s Jenni DK14611/2016, fører Holger Pedersen:  Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIM

Amsel v. Wulfer Moor DK08082/2017, fører Maria Louise Thane Kallehave: Exc.JK Plac.2

Asta v. Kumpfmühl DK08081/2017, fører Maria Louise Thane Kallehave: Exc.JK Plac.1 CK 1.BTK BIM

 

FJD´s Udstilling i Vissenbjerg 11. Juni 2017

BIR Vildholt´s Gandhi, ejer Jens Gram Petersson.

 

Babyklasse:

 

Cita v. Tiefen Vehn
DK04549/2017

Født: 17.12.2016
Farve: Mørkskimmel
Far: Hannes v. Kiekenbruch
Mor: Fary v. Frochtmannshof
Opdr: Anja Stenzel, Tyskland
E/F:

SL

 

Juniorklasse Tæver:

 

Sjørslev´s Jenni
DK14611/2016

Født: 23.07.2016
Farve: Brun
Far: Boss v. Mellin
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen, Samsø

Exc.JK Plac.1 Pokal

 

Caja

DK09734/2016

Født: 10.05.2016
Farve: Lysskimmel
Far: Gandhi v. Bussenhof
Mor: Ida v. Frochtmannshof
Opdr: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup
E/F: Per Kolding/ Anton Kolding

VG.JK Plac.2

 

Åbenklasse Hanner:

 

Kato
DK10890/2015

Født: 12.05.2015
Farve: Brun m/Hv aft.
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: Sjørslev´s E Asja
Opdr: Jens Chr. Jensen, Ejby
E/F: Frits Kronborg

VG.ÅK Plac.1 Pokal

 

Åbenklasse Tæver:

 

Wika
DK10896/2015

Født: 12.05.2015
Farve: Brun m/Hv aft.
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: Sjørslev´s E Asja
Opdr: Jens Chr. Jensen, Ejby
E/F: Vagn Bech

VG.ÅK Plac.1 Pokal

 


Sjørslev´s I Rubi
DK16139/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Carsten Jensen

VG.ÅK Plac.2

 

Brugsklasse Hanner:

 

Amadeus v. Forsthaus Zähringen 
DK15520/2014 

Født: 04.06.2014
Farve: Brun m/hvide aft.
Far: Vasco v. Hafkesdell
Mor: Fiona v. Rottenanger
Opdr: Rolf Zähringer, Tyskland
E/F: Ulrich Kristiansen

Exc.BK Plac.1 Pokal

 

Brugsklasse Tæver:

 

Vildholt Ghandi
DK05069/2014

Født: 01.03.2014
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Vildholt Ecü
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Jens Gram Petersson

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR, Pokal BTK, Pokal BIR

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

Exc.BK Plac.2 CK 2.BTK

 

Lillebrusen´s Siri
DK09483/2015

Født: 01.05.2015
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Hunter vom Veybach
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500 Holstebro
E/F: Gitte Becher

VG.BK Plac.3

 

 

DKK´s Udstilling i Vejen 11. juni 2017

 

TH Freyja
DK17855/2015

Født: 07.08.2014
Farve: Brun/hvid
Far: Hunter
Mor: Tira
Opdr: Sverre Tor Moen, Norge
E/F: Liljan Gram Petersson

VG.BK Plac.1

 

DKK´s Udstilling i Fredericia 12. feb 2017

Brugsklasse Tæver:

Drejbygaards Janne
DK12571/2014

Født: 20.07.2014
Farve: Brun med hvid
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Drejbygaards Sif
Opdr: Arne Jensen
E/F: Arne Jensen

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

Exc.BK Plac.2 CK 2.BTK R.CERT R.CACIB

 

5 Klub Udstillingen i Uldum 4. feb 2017

 

BIR  Drejbygaards Janne

BIM  Amadeus v. Forsthaus Zähringen

Se billeder

Hvalpeklasse Tæver:

Sjørslev´s Jolly
DK14614/2016

Født: 23.07.2016
Farve: Brun
Far: Boss v. Mellin
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Preben Kjær Pedersen, Barrit

SL BIK  Pokal bedste Hvalp

 

Caja
DK09734/2016

Født: 10.05.2016
Farve: Lysskimmel
Far: Gandhi v. Bussenhof
Mor: Ida v. Frochtmannshof
Opdr: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup
E/F: Per Kolding/ Anton Kolding

SL

 

Duna v. Murner See
DK19304/2016

Født: 31.05.2016
Farve: Brun
Far: Ago v. Minatal
Mor: Lindemann´s Britta
Opdr: Wolfgang Buchmann, Tyskland
E/F: Ove Nielsen, Gerlev

SL

 

Juniorklasse Tæver:

Sgina
DK01436/2016

Født: 17.12.2015
Farve: Lysskimmel
Far: Yordi v. Stockey
Mor: Smækbjerg Centa
Opdr: Bent Christensen
E/F: Bent Christensen

Exc.Plac. 1  Pokal bedste Unghund Tæve

 

Mellemklasse:

Juno
DK07520/2015

Født: 05.04.2015
Farve: Brun
Far: Basko vom Rahmer Feld
Mor: Smækbjerg C Bianca
Opdr: Torben Kjær Jensen, 6880 Tarm
E/F: Jeppe Dybkjær Kristensen

VG.MK Plac.1

 

Brugsklasse Hanner:

Amadeus v. Forsthaus Zähringen 
DK15520/2014 

Født: 04.06.2014
Farve: Brun m/hvide aft.
Far: Vasco v. Hafkesdell
Mor: Fiona v. Rottenanger
Opdr: Rolf Zähringer, Tyskland
E/F: Ulrich Kristiansen

Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIM  Pokal bedste Han Brugsklassen

 

Brugsklasse Tæver:

Drejbygaards Janne
DK12571/2014

Født: 20.07.2014
Farve: Brun med hvid
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Drejbygaards Sif
Opdr: Arne Jensen
E/F: Arne Jensen

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR   Pokal bedste Tæve Brugsklasse + Pokal BIR

 

TH Freyja
DK17855/2015

Født: 17.08.2014
Farve: Brun/hvid
Far: Hunter
Mor: Tira
Opdr: Sverre Tor Moen, Norge
E/F: Liljan Gram Petersson

Exc.BK Plac.2 CK 2.BTK R.CERT

 

5 Klub Udstillingen i Jægerspris 4. feb 2017

BIR  Sjørslev´s Ines Tesla

BIM  Sjørslev´s Figo

 

Hvalpeklasse Tæver:

Sjørslev´s J Ella
DK14612/2016

Født: 23.07.2016
Farve: Brun
Far: Boss v. Mellin
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Vagn Dalgaard Jensen, Roskilde

SL BIK  Pokal bedste Hvalp

 

Sjørslev´s Jenni
DK14611/2016

Født: 23.07.2016
Farve: Brun
Far: Boss v. Mellin
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen, Samsø

SL

 

Åben Klasse Tæver:

Sjørslev´s Iris
DK16136/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Helene Termansen

Exc.ÅK Plac.1 CK 2.BTK  Pokal bedste Åben Klasse Tæve.

 

Freja
DK17173/2014 

Født:  01.10.2014
Farve:  Lysskimmel
Far:  Marlo von Heek
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr:  Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F:  Anders Klarskov Krogh

VG.ÅK Plac.2

 

Wysiwyg Regina
DK08945/2015 

Født: 23.04.2015
Farve: Brun
Far: Sjørslev´s Figo
Mor: Daiwa v. Hollbäck
Opdr: Ida Thyssen, Veksø Sjælland
E/F: Søren Flytkjær

VG.ÅK Plac.3

 

Brugsklasse Tæver:

Sjørslev´s Ines Tesla
DK16137/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Pernille Vesenberg Bertelsen

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR  Pokal bedste Brugsklasse Tæve + Pokal BIR

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

Exc.BK Plac.2 CK 3.BTK

 

Championklasse:

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, Skibby

Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK BIM

 

Opdrætsklasse:

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Sjørslev´s Ines Tesla
DK16137/2015

Sjørslev´s Iris
DK16136/2015

Generelt henvises til hundeweb for at læse udstillingskritikker, men da kritikken for opdrætsklassen ikke kan læses på hundeweb bringes den på Langhårsklubbens hjemmeside.

Kritik opdrætsklassen

 

 

 Udstillinger 2016:

DKK Udstilling i Herning 7. november 2016

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

1.JK 1.JKK CERT CK 1.BTK BIM

 

DKK Udstilling i Ballerup 17. september 2016

 

Sjørslev´s Honey
 

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Børge Wæverstrøm

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM

 

FJD Udstillingen i Vissenbjerg 12. juni 2016

 

IMG_0464

Bedst i Racen: Drejbygaards Janne, fører Arne Jensen.

 

Juniorklasse Hanner:

 

Kato
DK10890/2015

Født: 12.05.2015
Farve: Brun m/Hv aft.
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: Sjørslev´s E Asja
Opdr: Jens Chr. Jensen, Ejby
E/F: Frits Kronborg

Exc.JK Plac.1, Pokal

 

Juniorklasse Tæver:

 

Wysiwyg R Nova
DK08944/2015

Født: 23.04.2014
Farve: Brun
Far: Sjørslev´s Figo
Mor: Daiwa v. Hollbäck
Opdr: Ida Thyssen, Veksø Sj
E/F: Niels Flensted Lassen

Exc.JK Plac.1, Pokal

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

Exc.JK Plac.2

 

Mille
DK10895/2015

Født: 12.05.2015
Farve: Brun m/Hv aft.
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: Sjørslev´s E Asja
Opdr: Jens Chr. Jensen, Ejby
E/F:  Jens Chr. Jensen, Ejby

Exc.JK Plac.3

 

Lillebrusen´s Victoria
DK09484/2015

Født: 01.05.2015
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Hunter vom Veybach
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500 Holstebro
E/F: Claus Bang Andersen

VG.JK Plac.4

 

Lillebrusen´s Siri
DK09483/2015

Født: 01.05.2015
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Hunter vom Veybach
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500 Holstebro
E/F: Gitte Becher

VG.JK

 

Sjørslev´s I Rubi
DK16139/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Carsten Jensen

VG.JK

 

Sjørslev´s Iris
DK16136/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Helene Termansen

VG.JK

 

Åben Klasse Hanner:

 

Vildholt Falcon
DK07576/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Janne Vestergaard, Odense

VG.ÅK Plac.1, Pokal

 

Åben Klasse Tæver:

 

Vildholt Ghandi
DK05069/2014

Født: 01.03.2014
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Vildholt Ecü
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Jens Gram Petersson

Exc.ÅK Plac.1 CK 2.BTK, Pokal

 

Fergie
DK06201/2013

Født: 04.04.2014
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Amigo
Mor: Sjørslev´s Cayly
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Søren Niebuhr, 6000 Kolding

Exc.ÅK Plac.2 CK 3.BTK

 

Sjørslev´s H Freja
DK04719/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Bo Larsen, Langeland

VG.ÅK Plac.3

 

B – Zenta
DK06676/2013

Født: 12.04.2013
Farve: Brun
Far: Gido von Heek
Mor: Frida
Opdr: Henning Stokholm
E/F: Knud Jacob Hansen

VG.ÅK Plac.4

 

Brugsklasse Tæver:

 

Drejbygaards Janne
DK12571/2014

Født: 20.07.2014
Farve: Brun med hvid
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Drejbygaards Sif
Opdr: Arne Jensen
E/F: Arne Jensen

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT, BIR, Pokal

 

Lillebrusen´s Vigdis
DK10338/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Charlotte Bæk Lauridsen, 7330 Brande

VG.BK Plac.2

 

DKK´s udstilling i Vejen 10. juni 2016

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013 

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

VG.CHK Plac.2

 

 

DKK´s udstilling i Vejen 11. juni 2016

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

VG.JK Plac.1

 

 

DKK´s udstilling i Roskilde 1. maj 2016

 

Brugsklasse Tæver

 

Sjørslev´s Honey
 
Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Børge Wæverstrøm

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM

 

 

5 klub udstillingen i Jægerspris 14. feb 2016

 

Åben klasse tæver

 

Freja
DK17173/2014 

Født:  01.10.2014
Farve:  Lysskimmel
Far:  Marlo von Heek
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr:  Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F:  Anders Klarskov Krogh

Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BTK BIR,  Pokal

 

Brugsklasse Hanner

 

Ghandi vom Bussenhof
DK13328/2014 

Født: 01.04.2013
Farve: Brun
Far: Osca aus Grupilinga
Mor: Cilly vom Holbäck
Opdr: Silke Timme, Tyskland
E/F: Dan Esbensen, Veksø

Exc.BK Plac.1, Pokal

 

Brugsklasse Tæver

 

Sjørslev´s Honey
 
Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Børge Wæverstrøm
Exc.BK Plac.1 CK 2.BTK CERT, Pokal

 

DKK´s udstilling i Fredericia 13. feb 2016

 

Åben klasse Tæver

 

Lazy
DK05284/2013 

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

VG.ÅK Plac.1

 

Brugsklasse Hanner

 

Cosmo
DK08817/2012 

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Exc.BK Plac.1 CK 2.BHK CERT R.CACIB

 

Championklasse hanner

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011 

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK CACIB BIR

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013 

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

VG.CHK Plac.2

 

 

5 Klub Udstillingen i Uldum 6. feb. 2016

IMG_5243

BIR Ida vom Frochtmannshof

 

DSC00714.JPGweb

BIM Sjørslev´s Figo

 

Hvalpeklasse tæver

 

Sjørslev´s L Rubi
DK16139/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Carsten Jensen, Fredericia

SL Bedste Hvalp, Pokal

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

SL

 

Juniorklasse Hanner:

 

Sfighter
DK19528/2014

Født: 05.11.2014
Farve: Mørkskimmel
Far: Dino vom Ziegelweiher
Mor: Smækbjerg Centa
Opdr: Bent Christensen, 7480 Vildbjerg
E/F: Niels Grønbæk/Bent Christensen

VG.JK Plac 1  Pokal

 

Vildholt H – Steen
DK08540/2015

Født: 19.04.2015
Farve: Brun
Far: Kondy von den Horstbüschen
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Jesper Haurum/ Leif Hansen

VG.JK Plac 2

 

Juniorklasse Tæver:

 

Juno
DK07520/2015

Født: 05.04.2015
Farve: Brun
Far: Basko vom Rahmer Feld
Mor: Smækbjerg C Bianca
Opdr: Torben Kjær Jensen, 6880 Tarm
E/F: Jeppe Dybkjær Kristensen

Exc.JK Plac 1  Pokal

 

Lillebrusen´s Siri
DK09483/2015

Født: 01.05.2015
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Hunter vom Veybach
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500 Holstebro
E/F: Gitte Becher

Exc.JK Plac 2

 

Åben Klasse Han

 

Sjørslev´s G Elk
DK17447/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Claus Pedersen

VG.ÅK Plac.1 Pokal

 

Åben Klasse Tæver

 

Drejbygaards Janne
DK12571/2014

Født: 20.07.2014
Farve: Brun med hvid
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Drejbygaards Sif
Opdr: Arne Jensen
E/F: Arne Jensen

VG.ÅK Plac 1  Pokal

 

Sjørslev´s H Freja
DK04719/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bo Larsen

VG.ÅK Plac 2

 

Sjørslev´s Holli
DK04720/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Per Jørgensen

VG.ÅK Plac 3

 

Brugsklasse Tæver

 

Ida v. Frochmannshof
DK16504/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR  Pokal

 

Lillebrusen´s Vigdis
DK10338/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Charlotte Bæk Lauridsen, 7330 Brande

Exc.BK Plac.2 CK 2.BTK R.CERT

 

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

Exc.BK Plac.3

 

Championklasse

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK BIM Pokal

 

___________________________________________________________________________________

DKK ´s udstilling i Herning 31. Okt og 1. Nov 2015

 

Brugsklasse Hanner

 

Ghandi vom Bussenhof
DL 234/13

Født: 01.04.2013
Farve: Brun
Far: Osca aus Grupilinga
Mor: Cilly vom Holbäck
Opdr: Silke Timme, Tyskland
E/F: Dan Espensen, Veksø

31/10  VG.BK Plac.1

1/11   Exc.BK Plac.2 CK 2.BHK CERT R.CACIB

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

31/10  VG.BK Plac.2

1/11  Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CACIB BIR

 

Brugsklasse Tæver

 

Ida v. Frochmannshof
DK16504/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup

31/10  Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM

1/11  Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM

 

Cora
DK09131/2013

Født: 12.05.2013
Farve: Brun
Far: Amigo
Mor: Sjørslev´s Cayly
Opdr: Christian Lygtved, Pandrup
E/F: Christian Lygtved

VG.BK Plac.2

 

Championklasse

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

31/10  Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK CACIB BIR

 

 

DKK´s udstilling i Hillerød 20. September 2015

 

Brugsklasse Hanner

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CACIB BIR

 

Ghandi vom Bussenhof
DL 234/13

Født: 01.04.2013
Farve: Brun
Far: Osca aus Grupilinga
Mor: Cilly vom Holbäck
Opdr: Silke Timme, Tyskland
E/F: Dan Espensen, Veksø

Exc.BK Plac.2 CK 2.BHK CERT R.CACIB

 

DKK´s udstilling i Varde 29. August 2015

 

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR

 

 

DKK´s udstilling på Bornholm 15-16. August 2015

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

15/8  VG.BK Plac.1

16/8  Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR

 

 

DKK´s Udstilling i Vejen 20-21. Juni 2015

 

Brugsklasse Hanner

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

20/6  Exc.BK Plac.2

21/6  Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR

 

Sako
DK05290/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Brun/m Hvid
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Rune Kjær, Aars

20/6  Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR

 

Brugsklasse Tæver

 

Cora
DK09131/2013

Født: 12.05.2013
Farve: Brun
Far: Amigo
Mor: Sjørslev´s Cayly
Opdr: Christian Lygtved, Pandrup
E/F: Christian Lygtved

Exc.BK Plac.1

 

 

FJD udstillingen i Vissenbjerg 14. Juni 2015

 

 

Bedst i Racen Vildholt Ekko,  Bedst i Modsatte køn Sjørslev´s China, Bedste junior Sjørslev´s H Freja

IMG_1783

 

Junior Klasse Tæver

 

Sjørslev´s H Freja
DK04719/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Bo Larsen, Langeland

Exc.JK Plac.1 Pokal

 

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

VG.JK Plac.2

 

Vildholt Gro
DK05067/2014

Født: 01.03.2014
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schleminer Forst
Mor: Vildholt Ecü
Opdr: Leif Hansen, Mariager
E/F: Ole Lindgaard

G.JK

 

Åben Klasse Hanner

 

Lillebrusen´s Rúnar
DK10336/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Henning Wilstrup

Exc. ÅK.Plac. 1 CK 3.BHK  Pokal

 

Vildholt Falcon
DK07576/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Janne Vestergaard, Odense

Exc. ÅK. Plac. 2

 

Åben Klasse Tæver

 

Vildholt Fia
DK07571/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Lis Jacobsen, Engesvang

Exc.ÅK Plac.1 CK 2.BTK  Pokal

 

Sjørslev´s Gaijo
DK 17450/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Jens Mortensen, Randers SV

Exc. ÅK. Plac. 2

 

Brugs Klasse Hanner

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIR Pokal

 

Champion Klasse

 

Sjørslev´s China
DKK nr. DK21450/2007

Født:  21.10.2007
Farve:  Brun
Far:  Soudo Kays Albert
Mor: Bine
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Holger Pedersen

Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK BIM

 

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Exc.CHK Plac.1 CK 2.BHK

 

 

DKK i Roskilde 25-26 April 2015

 

Åben klasse Hanner

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Exc. Plac. 1 CK 2.BHK R.CACIB

 

Brugsklasse Hanner

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

25/4  Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR

26/4  Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR

 

 
Brugsklasse Tæver

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, Lyngbyvej 65, 9520 Skørping

Exc. Plac. 1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM, Emma er nu eksteriørchampion.

 

Maria Louise Thane Kallehave.jpg1.jpg2.jpgweb

 

 

DKK i Fredericia 8. Februar 2015

 

Mellemklasse Hanner:

 

Lillebrusen´s Rúnar
DK10336/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Henning Wilstrup

Exc. Plac. 1 CK 1.BHK CACIB BIM

 

 
Åbenklasse Hanner:
 

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

VG. Plac. 1

 

 
Brugsklasse Hanner:
 
 

Sako
DK05290/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Brun/m Hvid
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Rune Kjær, Aars

Exc. plac. 1 CK 2.BHK CERT R.CACIB

 

Nihla
DK05289/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Lars Holm Christensen, 9440 Aabybro

VG. Plac. 2

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

VG. Plac. 3

 

Mellemklasse Tæver:

 

Lazy
DK05284/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

Exc. MK Plac. 1

 

Åbenklasse Tæver:

 

Ida v. Frochmannshof
DK16504/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup

Exc. Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIR

 

Brugsklasse tæver:

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, Lyngbyvej 65, 9520 Skørping

Exc. Plac 1. CK 2.BTK CERT R.CACIB

 

 

5 Klub Udstillingen i Uldum 31. Januar 2015

 

Åben Klasse Hanner:

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Exc. ÅK Plac. 1
 

 

 

Bob
DK06673/2013

Født: 12.04.2013
Farve: Brun
Far: Gido von Heek
Mor: Frida
Opdr: Henning Stokholm
E/F: Gunner Hald Nielsen

VG. ÅK Plac 2

 

Brugsklasse Hanner:

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Exc. BK Plac. 1 CK 2. BHK CERT

 

Juniorklasse Tæver:

 

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

Exc. JK Plac. 1 CK 4 BTK

 

Fergie
DK06201/2013

Født: 04.04.2014
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Amigo
Mor: Sjørslev´s Cayly
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Søren Niebuhr, 6000 Kolding

G. JK

 

Sjørslev´s Holli
DK04720/2014

Født:  15.03.2014
Farve:  Brun
Far:  Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

Exc. JK Plac. 2

 

Mellemklasse Tæve:

 

Lazy
DK05284/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

VG. MK Plac. 1

 

Championklasse Hanner:

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Exc. CHK Plac. 1 CK. BHK BIM

 

Åben Klasse Tæve:

 

Sjørslev´s G Freja
DK 17449/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Leif Limose, Gl. Ejby

Exc. ÅK Plac. 2. CK 3. BTK

 

Ida v. Frochmannshof
DK16504/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup

Exc. ÅK Plac. 1 CK 1. BTK BIR

 

B – Tinka
DK06675/2013

Født: 12.04.2013
Farve: Brun
Far: Gido von Heek
Mor: Frida
Opdr: Henning Stokholm
E/F: Egon Hald Nielsen

Exc. ÅK Plac 4

 

Sjørslev´s Gaijo
DK 17450/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Jens Mortensen, Randers SV

Exc. ÅK Plac. 3 CK

 

Brugsklasse Tæver:

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, Lyngbyvej 65, 9520 Skørping

Exc. BK Plac. 1 CK 2 BTK CERT
 

 

Lillebrusen´s Vigdis
DK10338/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Charlotte Bæk Lauridsen, 7330 Brande

VG. BK Plac. 2

 

 

5 Klub Udstillingen i Jægerspris 25. Januar 2015

 

Daiwa vom Hollbäck
DK03254/2014

Født: 11.06.2012
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Westfalen´s Chef
Mor: Aska vom Forstkamp
Opdr: Mike Franetzki, Tyskland
E/F: Ida Thyssen

VG.BK Plac.1

 

B – Zenta
DK06676/2013

Født: 12.04.2013
Farve: Brun
Far: Gido von Heek
Mor: Frida
Opdr: Henning Stokholm
E/F: Knud Jacob Hansen

S . ÅK

 

 

 

DKK Udstillingen i Herning 1 – 2 November 2014

 

LØRDAG 1. Nov.

 

Åben Klasse Hanner:

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Exc.ÅK Plac. 1
 
 
 

Brugsklasse Hanner:

 

Thor

DK08811/2012

Født:  13.05.2012
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Citha
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F:  Kim W Jensen

VG.BK Plac.2

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR

 

SØNDAG 2. Nov:

 

Hvalpeklasse Tæver:

 

Sjørslev´s Holli
DK04720/2014

Født:  15.03.2014
Farve:  Brun
Far:  Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

SL

 

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født:  15.03.2014
Farve:  Brun
Far:  Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

SL

 
 
 
Åben Klasse Hanner:
 
 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BHK CACIB BIR
 
 
 

Brugsklasse Hanner:

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Exc.BK Plac.2

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Exc.BK Plac.1 CK 2.BHK CERT R.CACIB

 

Championklasse Tæver:

 

Sjørslev´s Diva
DK16482/2008

Født:  21.07.2008
Farve:  Brun
Far:  Soudo – Kays Albert
Mor: Bine
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIM

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, Lyngbyvej 65, 9520 Skørping

Exc.CHK Plac.2 CK 2.BTK R.CACIB

 

 

DKK Udstillingen i Århus 24. August 2014

 

Juniorklasse Hanner

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Excellent CK Plac.2

 

Mellemklasse Tæver

 

Vildholt Fia
DK07571/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Lis Jacobsen, Engesvang

Excellent Plac. 4

 

Brugsklasse Hanner

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Excellent plac 1 CK CERT BIR

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Excellent Plac. 2 Reserve Cert

 

Thor
DK08811/2012

Født:  13.05.2012
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Citha
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F:  Kim W Jensen

Excellent plac. 3

 

 
 Brugsklasse tæver

 

Smilla
DK08819/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lysskimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg
E/F: Tommy Thomsen, Herning

Excellent plac. 1 CK CERT BIM

 

Championklasse Tæver

 

Sjørslev´s China
DKK nr. DK21450/2007

Født:  21.10.2007
Farve:  Brun
Far:  Soudo Kays Albert
Mor: Bine
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Holger Pedersen

Excellent plac. 1 CK

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, Lyngbyvej 65, 9520 Skørping

Excellent plac. 2 CK

 

 

DKK Udstillingen i Vejen 21. Juni 2014

 

Juniorklasse Hanner

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Excellent Plac. 1 Bedste Han

 

 
Juniorklasse Tæver

 

 

Lazy
DK05284/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

Excellent

 

 

Åbenklasse Tæver:

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, 9520 Skørping

Excellent plac. 1  CACIB BIR

 

Brugsklasse Hanner

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Very Good

 

 

 

FJD Udstillingen i Vissenbjerg 15. Juni 2014

 

BIR  Sjørslev´s E Asja           BIM Sjørslev´s Figo

 

 

Juniorklasse Hanner

 

Vildholt Falcon
DK07576/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Janne Vestergaard, Odense

Excellent plac 1

 

Hansi
DK05287/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Henrik Blendstrup, 9500 Hobro

Very Good Plac. 2

 

Lillebrusen´s Rúnar
DK10336/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Gitte Becher

Very Good Plac. 3

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Very Good Plac. 4

 

Sako
DK05290/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Brun/m Hvid
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Rune Kjær, Aars

Very Good

 

Juniorklasse Tæver

 

Vildholt Fia
DK07571/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Lis Jacobsen, Engesvang

Very Good Plac. 1

 

Lillebrusen´s Sága
DK10337/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Gitte Becher

 Very Good Plac. 2

 

Lazy
DK05284/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

Very Good Plac. 3

 

Vildholt Frida
DK07573/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Per Sønder, Ullerslev

Very Good Plac. 4

 

Åben Klasse Tæver

 

Sjørslev´s G Freja
DK 17449/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Leif Limose, Gl. Ejby

Excellent Plac. 1. CK

 

Sjørslev´s Gaijo
DK 17450/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Jens Mortensen, Randers SV

Excellent Plac. 2

 

Ida v. Frochmannshof
DK16504/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup

Excellent plac. 3

 

 
Brugsklasse Hanner
 

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Excellent Plac. 1 CK CERT BIM

 

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Very Good Plac. 2

 

 
Brugsklasse Tæver

 

Sjørslevs E Asja
DK09049/2010

Født: 28.04.2010
Farve: Brun
Far: Endo Von Heek
Mor: Bine
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Jens Chr. Jensen, Ejby

Excellent Plac. 1 CK CERT BIR

 

 

A´Carla DK13458/2010

Født:  10.06.2010
Farve:  Lysskimmel
Far:  Hardy Vom Paradies
Mor:  Frida
Opdr:  Henning Stokholm
Ejer/Fører:  Gitte Becher

Excellent Plac. 2 CK

 

Chili

DK04691/2008

Født: 01.02.2008
Farve:Mørkskimmel
Far: Lysbjerg´s B. Bob
Mor: Wysiwyg L Sønder Askjærs Sasha
Opdr: Charlotte Bæk, Brande
E/F: Hans Petter Lauridsen, Brande

Good Plac. 3

 

 

DKK udstilling i Roskilde 11. maj 2014

 

 

Brugsklasse Hanner

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Excellent plac 1 CK, CERT, CACIB, BIR

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Excellent Plac. 2

 

 

Brugsklasse Tæver

 

Daiwa vom Holbäck
DK03254/2014

Født: 11.06.2012
Farve: Brun
Far: Westfalen´s Chef
Mor: Aska vom Forstkamp
Opdr: Mike Franetzki, Tyskland
E/F: Ida Thyssen

VG Plac. 1

 

 

DKK udstilling i Roskilde 10. maj 2014

 

Brugsklasse Hanner

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Excellent Plac. 1

 

 

DKK udstillingen i Fredericia 8 – 9 februar 2014

 

Juniorklasse Hanner:

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Excellent

 

Juniorklasse Tæver:

 

Lazy
DK05284/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

Excellent

 

Åben Klasse Hanner:

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Excellent plac. 1  CK BIK CACIB BIR

 

Mellemklasse Hanner:

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Excellent Plac. 1, CK , 2 BHK, Reserve CACIB

 

Åbenklasse Tæver:

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, 9520 Skørping

Excellent plac. 1 CK CACIB BIM

 

 

5 Klub udstillingen i Uldum 1. februar 2014

 

Hvalpeklasse Hanner:

 

Lillebrusen´s Vidar
DK10334/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Mørkskimme
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Erik Ellehammer Nielsen, 7330 Brande

Lovende

 

 
Hvalpeklasse Tæver:
 

 

Lillebrusen´s Vigdis
DK10338/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Charlotte Bæk Lauridsen, 7330 Brande

Særdeles Lovende, Bedste Hvalp, Pokal.

 

Lillebrusen´s Sága
DK10337/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Gitte Becher

Særdeles Lovende plac. 2

 

Juniorklasse Hanner:

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Very Good plac. 1 Pokal

 

Nihla
DK05289/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Lars Holm Christensen, 9440 Aabybro

Very Good Plac. 2

 

Hansi
DK05287/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Henrik Blendstrup, 9500 Hobro

Very Good Plac. 3

 

Sako
DK05290/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Rune Kjær, 9600 Års

Very Good  plac. 4

 

 Mellemklasse Hanner:
 
 

Loke
DK08814/2012

Født: 13.05..2012
Farve: Brun m. hvide aftegninger
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400  Herning
E/F: Jane Theil,  9530  Støvring

Very Good  plac. 1

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Very Good  plac. 2

 

Åben Klasse Hanner:

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Excellent plac. 1  BIK  BIR Pokal

 

Sjørslev´s Guy
DK 17448/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Morten Ruggaard

Very Good plac. 2

 

Brugshundeklasse Hanner:

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Excellent CK CERT  Pokal

 

 

Championklasse Hanner:

 

Aslak
22927/2005

Født: 02.12.2005
Farve: Brun
Far: Futtrup´s Hunt
Mor: Bine
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Christian Lygtved Jensen

Excellent  Pokal

 

Juniorklasse Tæver:

 

Lazy
DK05284/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

Excellent plac. 1 Pokal

 

Hetti v. Fliethbachtal
DK12622/2013

Født: 02.04.2013
Farve: Brun
Far: Ando v. Hollbäck
Mor: Fee v. Fliethbachtal
Opdr: Harmut Linke, Tyskland
E/F: Begitte Toxværd, 6640 Lunderskov

Very Good plac. 2

 

Sjørslev´s Gaijo
DK 17450/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Jens Mortensen, 8940 Randers SV

Very Good plac. 3

 

Mellemklasse Tæver:

 

Ida v. Frochmannshof
DK16504/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup

Excellent plac. 1

 

Indy v. Frochmannshof
DK02629/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jørgen Risum, 7490 Aulum

Excellent plac.2

 

Åbenklasse Tæver:

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, 9520 Skørping

Very Good plac. 1 Pokal

 

Wysiwyg Q Tira
DK06039/2011

Født: 04.04.2011
Farve: Brun
Far: Hardy v. Paradies
Mor: Hexa v. Forst Ostenwalde
Opdr: Ida Thyssen, 3670 Veksø
E/F: Christian Hjortlund, 9982 Aalbæk

Good plac. 2

 

Brugshundeklasse Tæver:

 

A´Carla DK13458/2010

Født:  10.06.2010
Farve:  Lysskimmel
Far:  Hardy Vom Paradies
Mor:  Frida
Opdr:  Henning Stokholm
Ejer/Fører:  Gitte Becher

Excellent plac. 1 CK CERT BIM Pokal

 

Vildholt Ecü
DK13508/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:   Leif Hansen, 9550 Mariager

Exellent plac. 2

 

 

5 Klub udstillingen i Skibby 26. januar 2014

 

Brugsklasse Hanner:

 

Sjørslev´s  Figo
DK10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far: Ben V. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, Skibby SJ.

Excellent plac. 1, Bedst i Køn 1 CERT BIR

 

Juniorklasse Tæver:

 

Baika v. Auerbach
ZDL507/2012

Født: 18.10.2012
Farve: Brun
Far: Illo v. d. Trave
Mor: Dina v. Linduri
Opdr: Thomas Baxmeyer Tyskland
E/F: Vagn Pedersen Frederiksværk

VG

 

Mellemklasse Tæver:

 

Sjørslev´s F Dagmar Anna
DK10504/2012

Født: 02.08.2012
Farve: Brun
Far: Ben V. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen
E/F: Harald Elmegaard, Kalvebodvej 61, 2791 Dragør

VG