resultater.jpg
  •  

Udstillinger

Udstillingen i Herning 4 og 5 Nov. 2017

Sjørslev´s Jenni DK14611/2016, fører Holger Pedersen:  Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIM

Amsel v. Wulfer Moor DK08082/2017, fører Maria Louise Thane Kallehave: Exc.JK Plac.2

Asta v. Kumpfmühl DK08081/2017, fører Maria Louise Thane Kallehave: Exc.JK Plac.1 CK 1.BTK BIM

 

FJD´s Udstilling i Vissenbjerg 11. Juni 2017

BIR Vildholt´s Gandhi, ejer Jens Gram Petersson.

 

Babyklasse:

 

Cita v. Tiefen Vehn
DK04549/2017

Født: 17.12.2016
Farve: Mørkskimmel
Far: Hannes v. Kiekenbruch
Mor: Fary v. Frochtmannshof
Opdr: Anja Stenzel, Tyskland
E/F:

SL

 

Juniorklasse Tæver:

 

Sjørslev´s Jenni
DK14611/2016

Født: 23.07.2016
Farve: Brun
Far: Boss v. Mellin
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen, Samsø

Exc.JK Plac.1 Pokal

 

Caja

DK09734/2016

Født: 10.05.2016
Farve: Lysskimmel
Far: Gandhi v. Bussenhof
Mor: Ida v. Frochtmannshof
Opdr: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup
E/F: Per Kolding/ Anton Kolding

VG.JK Plac.2

 

Åbenklasse Hanner:

 

Kato
DK10890/2015

Født: 12.05.2015
Farve: Brun m/Hv aft.
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: Sjørslev´s E Asja
Opdr: Jens Chr. Jensen, Ejby
E/F: Frits Kronborg

VG.ÅK Plac.1 Pokal

 

Åbenklasse Tæver:

 

Wika
DK10896/2015

Født: 12.05.2015
Farve: Brun m/Hv aft.
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: Sjørslev´s E Asja
Opdr: Jens Chr. Jensen, Ejby
E/F: Vagn Bech

VG.ÅK Plac.1 Pokal

 


Sjørslev´s I Rubi
DK16139/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Carsten Jensen

VG.ÅK Plac.2

 

Brugsklasse Hanner:

 

Amadeus v. Forsthaus Zähringen 
DK15520/2014 

Født: 04.06.2014
Farve: Brun m/hvide aft.
Far: Vasco v. Hafkesdell
Mor: Fiona v. Rottenanger
Opdr: Rolf Zähringer, Tyskland
E/F: Ulrich Kristiansen

Exc.BK Plac.1 Pokal

 

Brugsklasse Tæver:

 

Vildholt Ghandi
DK05069/2014

Født: 01.03.2014
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Vildholt Ecü
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Jens Gram Petersson

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR, Pokal BTK, Pokal BIR

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

Exc.BK Plac.2 CK 2.BTK

 

Lillebrusen´s Siri
DK09483/2015

Født: 01.05.2015
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Hunter vom Veybach
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500 Holstebro
E/F: Gitte Becher

VG.BK Plac.3

 

 

DKK´s Udstilling i Vejen 11. juni 2017

 

TH Freyja
DK17855/2015

Født: 07.08.2014
Farve: Brun/hvid
Far: Hunter
Mor: Tira
Opdr: Sverre Tor Moen, Norge
E/F: Liljan Gram Petersson

VG.BK Plac.1

 

DKK´s Udstilling i Fredericia 12. feb 2017

Brugsklasse Tæver:

Drejbygaards Janne
DK12571/2014

Født: 20.07.2014
Farve: Brun med hvid
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Drejbygaards Sif
Opdr: Arne Jensen
E/F: Arne Jensen

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

Exc.BK Plac.2 CK 2.BTK R.CERT R.CACIB

 

5 Klub Udstillingen i Uldum 4. feb 2017

 

BIR  Drejbygaards Janne

BIM  Amadeus v. Forsthaus Zähringen

Se billeder

Hvalpeklasse Tæver:

Sjørslev´s Jolly
DK14614/2016

Født: 23.07.2016
Farve: Brun
Far: Boss v. Mellin
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Preben Kjær Pedersen, Barrit

SL BIK  Pokal bedste Hvalp

 

Caja
DK09734/2016

Født: 10.05.2016
Farve: Lysskimmel
Far: Gandhi v. Bussenhof
Mor: Ida v. Frochtmannshof
Opdr: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup
E/F: Per Kolding/ Anton Kolding

SL

 

Duna v. Murner See
DK19304/2016

Født: 31.05.2016
Farve: Brun
Far: Ago v. Minatal
Mor: Lindemann´s Britta
Opdr: Wolfgang Buchmann, Tyskland
E/F: Ove Nielsen, Gerlev

SL

 

Juniorklasse Tæver:

Sgina
DK01436/2016

Født: 17.12.2015
Farve: Lysskimmel
Far: Yordi v. Stockey
Mor: Smækbjerg Centa
Opdr: Bent Christensen
E/F: Bent Christensen

Exc.Plac. 1  Pokal bedste Unghund Tæve

 

Mellemklasse:

Juno
DK07520/2015

Født: 05.04.2015
Farve: Brun
Far: Basko vom Rahmer Feld
Mor: Smækbjerg C Bianca
Opdr: Torben Kjær Jensen, 6880 Tarm
E/F: Jeppe Dybkjær Kristensen

VG.MK Plac.1

 

Brugsklasse Hanner:

Amadeus v. Forsthaus Zähringen 
DK15520/2014 

Født: 04.06.2014
Farve: Brun m/hvide aft.
Far: Vasco v. Hafkesdell
Mor: Fiona v. Rottenanger
Opdr: Rolf Zähringer, Tyskland
E/F: Ulrich Kristiansen

Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIM  Pokal bedste Han Brugsklassen

 

Brugsklasse Tæver:

Drejbygaards Janne
DK12571/2014

Født: 20.07.2014
Farve: Brun med hvid
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Drejbygaards Sif
Opdr: Arne Jensen
E/F: Arne Jensen

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR   Pokal bedste Tæve Brugsklasse + Pokal BIR

 

TH Freyja
DK17855/2015

Født: 17.08.2014
Farve: Brun/hvid
Far: Hunter
Mor: Tira
Opdr: Sverre Tor Moen, Norge
E/F: Liljan Gram Petersson

Exc.BK Plac.2 CK 2.BTK R.CERT

 

5 Klub Udstillingen i Jægerspris 4. feb 2017

BIR  Sjørslev´s Ines Tesla

BIM  Sjørslev´s Figo

 

Hvalpeklasse Tæver:

Sjørslev´s J Ella
DK14612/2016

Født: 23.07.2016
Farve: Brun
Far: Boss v. Mellin
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Vagn Dalgaard Jensen, Roskilde

SL BIK  Pokal bedste Hvalp

 

Sjørslev´s Jenni
DK14611/2016

Født: 23.07.2016
Farve: Brun
Far: Boss v. Mellin
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen, Samsø

SL

 

Åben Klasse Tæver:

Sjørslev´s Iris
DK16136/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Helene Termansen

Exc.ÅK Plac.1 CK 2.BTK  Pokal bedste Åben Klasse Tæve.

 

Freja
DK17173/2014 

Født:  01.10.2014
Farve:  Lysskimmel
Far:  Marlo von Heek
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr:  Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F:  Anders Klarskov Krogh

VG.ÅK Plac.2

 

Wysiwyg Regina
DK08945/2015 

Født: 23.04.2015
Farve: Brun
Far: Sjørslev´s Figo
Mor: Daiwa v. Hollbäck
Opdr: Ida Thyssen, Veksø Sjælland
E/F: Søren Flytkjær

VG.ÅK Plac.3

 

Brugsklasse Tæver:

Sjørslev´s Ines Tesla
DK16137/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Pernille Vesenberg Bertelsen

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR  Pokal bedste Brugsklasse Tæve + Pokal BIR

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

Exc.BK Plac.2 CK 3.BTK

 

Championklasse:

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, Skibby

Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK BIM

 

Opdrætsklasse:

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Sjørslev´s Ines Tesla
DK16137/2015

Sjørslev´s Iris
DK16136/2015

Generelt henvises til hundeweb for at læse udstillingskritikker, men da kritikken for opdrætsklassen ikke kan læses på hundeweb bringes den på Langhårsklubbens hjemmeside.

Kritik opdrætsklassen

 

 

 Udstillinger 2016:

DKK Udstilling i Herning 7. november 2016

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

1.JK 1.JKK CERT CK 1.BTK BIM

 

DKK Udstilling i Ballerup 17. september 2016

 

Sjørslev´s Honey
 

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Børge Wæverstrøm

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM

 

FJD Udstillingen i Vissenbjerg 12. juni 2016

 

IMG_0464

Bedst i Racen: Drejbygaards Janne, fører Arne Jensen.

 

Juniorklasse Hanner:

 

Kato
DK10890/2015

Født: 12.05.2015
Farve: Brun m/Hv aft.
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: Sjørslev´s E Asja
Opdr: Jens Chr. Jensen, Ejby
E/F: Frits Kronborg

Exc.JK Plac.1, Pokal

 

Juniorklasse Tæver:

 

Wysiwyg R Nova
DK08944/2015

Født: 23.04.2014
Farve: Brun
Far: Sjørslev´s Figo
Mor: Daiwa v. Hollbäck
Opdr: Ida Thyssen, Veksø Sj
E/F: Niels Flensted Lassen

Exc.JK Plac.1, Pokal

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

Exc.JK Plac.2

 

Mille
DK10895/2015

Født: 12.05.2015
Farve: Brun m/Hv aft.
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: Sjørslev´s E Asja
Opdr: Jens Chr. Jensen, Ejby
E/F:  Jens Chr. Jensen, Ejby

Exc.JK Plac.3

 

Lillebrusen´s Victoria
DK09484/2015

Født: 01.05.2015
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Hunter vom Veybach
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500 Holstebro
E/F: Claus Bang Andersen

VG.JK Plac.4

 

Lillebrusen´s Siri
DK09483/2015

Født: 01.05.2015
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Hunter vom Veybach
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500 Holstebro
E/F: Gitte Becher

VG.JK

 

Sjørslev´s I Rubi
DK16139/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Carsten Jensen

VG.JK

 

Sjørslev´s Iris
DK16136/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Helene Termansen

VG.JK

 

Åben Klasse Hanner:

 

Vildholt Falcon
DK07576/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Janne Vestergaard, Odense

VG.ÅK Plac.1, Pokal

 

Åben Klasse Tæver:

 

Vildholt Ghandi
DK05069/2014

Født: 01.03.2014
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Vildholt Ecü
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Jens Gram Petersson

Exc.ÅK Plac.1 CK 2.BTK, Pokal

 

Fergie
DK06201/2013

Født: 04.04.2014
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Amigo
Mor: Sjørslev´s Cayly
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Søren Niebuhr, 6000 Kolding

Exc.ÅK Plac.2 CK 3.BTK

 

Sjørslev´s H Freja
DK04719/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Bo Larsen, Langeland

VG.ÅK Plac.3

 

B – Zenta
DK06676/2013

Født: 12.04.2013
Farve: Brun
Far: Gido von Heek
Mor: Frida
Opdr: Henning Stokholm
E/F: Knud Jacob Hansen

VG.ÅK Plac.4

 

Brugsklasse Tæver:

 

Drejbygaards Janne
DK12571/2014

Født: 20.07.2014
Farve: Brun med hvid
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Drejbygaards Sif
Opdr: Arne Jensen
E/F: Arne Jensen

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT, BIR, Pokal

 

Lillebrusen´s Vigdis
DK10338/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Charlotte Bæk Lauridsen, 7330 Brande

VG.BK Plac.2

 

DKK´s udstilling i Vejen 10. juni 2016

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013 

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

VG.CHK Plac.2

 

 

DKK´s udstilling i Vejen 11. juni 2016

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

VG.JK Plac.1

 

 

DKK´s udstilling i Roskilde 1. maj 2016

 

Brugsklasse Tæver

 

Sjørslev´s Honey
 
Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Børge Wæverstrøm

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM

 

 

5 klub udstillingen i Jægerspris 14. feb 2016

 

Åben klasse tæver

 

Freja
DK17173/2014 

Født:  01.10.2014
Farve:  Lysskimmel
Far:  Marlo von Heek
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr:  Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F:  Anders Klarskov Krogh

Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BTK BIR,  Pokal

 

Brugsklasse Hanner

 

Ghandi vom Bussenhof
DK13328/2014 

Født: 01.04.2013
Farve: Brun
Far: Osca aus Grupilinga
Mor: Cilly vom Holbäck
Opdr: Silke Timme, Tyskland
E/F: Dan Esbensen, Veksø

Exc.BK Plac.1, Pokal

 

Brugsklasse Tæver

 

Sjørslev´s Honey
 
Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Børge Wæverstrøm
Exc.BK Plac.1 CK 2.BTK CERT, Pokal

 

DKK´s udstilling i Fredericia 13. feb 2016

 

Åben klasse Tæver

 

Lazy
DK05284/2013 

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

VG.ÅK Plac.1

 

Brugsklasse Hanner

 

Cosmo
DK08817/2012 

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Exc.BK Plac.1 CK 2.BHK CERT R.CACIB

 

Championklasse hanner

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011 

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK CACIB BIR

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013 

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

VG.CHK Plac.2

 

 

5 Klub Udstillingen i Uldum 6. feb. 2016

IMG_5243

BIR Ida vom Frochtmannshof

 

DSC00714.JPGweb

BIM Sjørslev´s Figo

 

Hvalpeklasse tæver

 

Sjørslev´s L Rubi
DK16139/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Carsten Jensen, Fredericia

SL Bedste Hvalp, Pokal

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

SL

 

Juniorklasse Hanner:

 

Sfighter
DK19528/2014

Født: 05.11.2014
Farve: Mørkskimmel
Far: Dino vom Ziegelweiher
Mor: Smækbjerg Centa
Opdr: Bent Christensen, 7480 Vildbjerg
E/F: Niels Grønbæk/Bent Christensen

VG.JK Plac 1  Pokal

 

Vildholt H – Steen
DK08540/2015

Født: 19.04.2015
Farve: Brun
Far: Kondy von den Horstbüschen
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Jesper Haurum/ Leif Hansen

VG.JK Plac 2

 

Juniorklasse Tæver:

 

Juno
DK07520/2015

Født: 05.04.2015
Farve: Brun
Far: Basko vom Rahmer Feld
Mor: Smækbjerg C Bianca
Opdr: Torben Kjær Jensen, 6880 Tarm
E/F: Jeppe Dybkjær Kristensen

Exc.JK Plac 1  Pokal

 

Lillebrusen´s Siri
DK09483/2015

Født: 01.05.2015
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Hunter vom Veybach
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500 Holstebro
E/F: Gitte Becher

Exc.JK Plac 2

 

Åben Klasse Han

 

Sjørslev´s G Elk
DK17447/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Claus Pedersen

VG.ÅK Plac.1 Pokal

 

Åben Klasse Tæver

 

Drejbygaards Janne
DK12571/2014

Født: 20.07.2014
Farve: Brun med hvid
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Drejbygaards Sif
Opdr: Arne Jensen
E/F: Arne Jensen

VG.ÅK Plac 1  Pokal

 

Sjørslev´s H Freja
DK04719/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bo Larsen

VG.ÅK Plac 2

 

Sjørslev´s Holli
DK04720/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Per Jørgensen

VG.ÅK Plac 3

 

Brugsklasse Tæver

 

Ida v. Frochmannshof
DK16504/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR  Pokal

 

Lillebrusen´s Vigdis
DK10338/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Charlotte Bæk Lauridsen, 7330 Brande

Exc.BK Plac.2 CK 2.BTK R.CERT

 

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

Exc.BK Plac.3

 

Championklasse

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK BIM Pokal

 

___________________________________________________________________________________

DKK ´s udstilling i Herning 31. Okt og 1. Nov 2015

 

Brugsklasse Hanner

 

Ghandi vom Bussenhof
DL 234/13

Født: 01.04.2013
Farve: Brun
Far: Osca aus Grupilinga
Mor: Cilly vom Holbäck
Opdr: Silke Timme, Tyskland
E/F: Dan Espensen, Veksø

31/10  VG.BK Plac.1

1/11   Exc.BK Plac.2 CK 2.BHK CERT R.CACIB

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

31/10  VG.BK Plac.2

1/11  Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CACIB BIR

 

Brugsklasse Tæver

 

Ida v. Frochmannshof
DK16504/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup

31/10  Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM

1/11  Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM

 

Cora
DK09131/2013

Født: 12.05.2013
Farve: Brun
Far: Amigo
Mor: Sjørslev´s Cayly
Opdr: Christian Lygtved, Pandrup
E/F: Christian Lygtved

VG.BK Plac.2

 

Championklasse

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

31/10  Exc.CHK Plac.1 CK 1.BHK CACIB BIR

 

 

DKK´s udstilling i Hillerød 20. September 2015

 

Brugsklasse Hanner

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CACIB BIR

 

Ghandi vom Bussenhof
DL 234/13

Født: 01.04.2013
Farve: Brun
Far: Osca aus Grupilinga
Mor: Cilly vom Holbäck
Opdr: Silke Timme, Tyskland
E/F: Dan Espensen, Veksø

Exc.BK Plac.2 CK 2.BHK CERT R.CACIB

 

DKK´s udstilling i Varde 29. August 2015

 

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

Exc.BK Plac.1 CK 1.BTK CERT BIR

 

 

DKK´s udstilling på Bornholm 15-16. August 2015

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

15/8  VG.BK Plac.1

16/8  Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR

 

 

DKK´s Udstilling i Vejen 20-21. Juni 2015

 

Brugsklasse Hanner

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

20/6  Exc.BK Plac.2

21/6  Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR

 

Sako
DK05290/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Brun/m Hvid
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Rune Kjær, Aars

20/6  Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR

 

Brugsklasse Tæver

 

Cora
DK09131/2013

Født: 12.05.2013
Farve: Brun
Far: Amigo
Mor: Sjørslev´s Cayly
Opdr: Christian Lygtved, Pandrup
E/F: Christian Lygtved

Exc.BK Plac.1

 

 

FJD udstillingen i Vissenbjerg 14. Juni 2015

 


Bedst i Racen Vildholt Ekko,  Bedst i Modsatte køn Sjørslev´s China, Bedste junior Sjørslev´s H Freja

IMG_1783

 

Junior Klasse Tæver

 

Sjørslev´s H Freja
DK04719/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Bo Larsen, Langeland

Exc.JK Plac.1 Pokal

 

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

VG.JK Plac.2

 

Vildholt Gro
DK05067/2014

Født: 01.03.2014
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schleminer Forst
Mor: Vildholt Ecü
Opdr: Leif Hansen, Mariager
E/F: Ole Lindgaard

G.JK

 

Åben Klasse Hanner

 

Lillebrusen´s Rúnar
DK10336/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Henning Wilstrup

Exc. ÅK.Plac. 1 CK 3.BHK  Pokal

 

Vildholt Falcon
DK07576/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Janne Vestergaard, Odense

Exc. ÅK. Plac. 2

 

Åben Klasse Tæver

 

Vildholt Fia
DK07571/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Lis Jacobsen, Engesvang

Exc.ÅK Plac.1 CK 2.BTK  Pokal

 

Sjørslev´s Gaijo
DK 17450/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Jens Mortensen, Randers SV

Exc. ÅK. Plac. 2

 

Brugs Klasse Hanner

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT BIR Pokal

 

Champion Klasse

 

Sjørslev´s China
DKK nr. DK21450/2007

Født:  21.10.2007
Farve:  Brun
Far:  Soudo Kays Albert
Mor: Bine
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Holger Pedersen

Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK BIM

 

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Exc.CHK Plac.1 CK 2.BHK

 

 

DKK i Roskilde 25-26 April 2015

 

Åben klasse Hanner

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Exc. Plac. 1 CK 2.BHK R.CACIB

 

Brugsklasse Hanner

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

25/4  Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR

26/4  Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR

 

 
Brugsklasse Tæver

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, Lyngbyvej 65, 9520 Skørping

Exc. Plac. 1 CK 1.BTK CERT CACIB BIM, Emma er nu eksteriørchampion.

 

Maria Louise Thane Kallehave.jpg1.jpg2.jpgweb

 

 

DKK i Fredericia 8. Februar 2015

 

Mellemklasse Hanner:

 

Lillebrusen´s Rúnar
DK10336/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Henning Wilstrup

Exc. Plac. 1 CK 1.BHK CACIB BIM

 

 
Åbenklasse Hanner:
 

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

VG. Plac. 1

 

 
Brugsklasse Hanner:
 
 

Sako
DK05290/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Brun/m Hvid
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Rune Kjær, Aars

Exc. plac. 1 CK 2.BHK CERT R.CACIB

 

Nihla
DK05289/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Lars Holm Christensen, 9440 Aabybro

VG. Plac. 2

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

VG. Plac. 3

 

Mellemklasse Tæver:

 

Lazy
DK05284/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

Exc. MK Plac. 1

 

Åbenklasse Tæver:

 

Ida v. Frochmannshof
DK16504/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup

Exc. Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIR

 

Brugsklasse tæver:

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, Lyngbyvej 65, 9520 Skørping

Exc. Plac 1. CK 2.BTK CERT R.CACIB

 

 

5 Klub Udstillingen i Uldum 31. Januar 2015

 

Åben Klasse Hanner:

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Exc. ÅK Plac. 1
 

 

 

Bob
DK06673/2013

Født: 12.04.2013
Farve: Brun
Far: Gido von Heek
Mor: Frida
Opdr: Henning Stokholm
E/F: Gunner Hald Nielsen

VG. ÅK Plac 2

 

Brugsklasse Hanner:

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Exc. BK Plac. 1 CK 2. BHK CERT

 

Juniorklasse Tæver:

 

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

Exc. JK Plac. 1 CK 4 BTK

 

Fergie
DK06201/2013

Født: 04.04.2014
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Amigo
Mor: Sjørslev´s Cayly
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Søren Niebuhr, 6000 Kolding

G. JK

 

Sjørslev´s Holli
DK04720/2014

Født:  15.03.2014
Farve:  Brun
Far:  Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

Exc. JK Plac. 2

 

Mellemklasse Tæve:

 

Lazy
DK05284/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

VG. MK Plac. 1

 

Championklasse Hanner:

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Exc. CHK Plac. 1 CK. BHK BIM

 

Åben Klasse Tæve:

 

Sjørslev´s G Freja
DK 17449/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Leif Limose, Gl. Ejby

Exc. ÅK Plac. 2. CK 3. BTK

 

Ida v. Frochmannshof
DK16504/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup

Exc. ÅK Plac. 1 CK 1. BTK BIR

 

B – Tinka
DK06675/2013

Født: 12.04.2013
Farve: Brun
Far: Gido von Heek
Mor: Frida
Opdr: Henning Stokholm
E/F: Egon Hald Nielsen

Exc. ÅK Plac 4

 

Sjørslev´s Gaijo
DK 17450/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Jens Mortensen, Randers SV

Exc. ÅK Plac. 3 CK

 

Brugsklasse Tæver:

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, Lyngbyvej 65, 9520 Skørping

Exc. BK Plac. 1 CK 2 BTK CERT
 

 

Lillebrusen´s Vigdis
DK10338/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Charlotte Bæk Lauridsen, 7330 Brande

VG. BK Plac. 2

 

 

5 Klub Udstillingen i Jægerspris 25. Januar 2015

 

Daiwa vom Hollbäck
DK03254/2014

Født: 11.06.2012
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Westfalen´s Chef
Mor: Aska vom Forstkamp
Opdr: Mike Franetzki, Tyskland
E/F: Ida Thyssen

VG.BK Plac.1

 

B – Zenta
DK06676/2013

Født: 12.04.2013
Farve: Brun
Far: Gido von Heek
Mor: Frida
Opdr: Henning Stokholm
E/F: Knud Jacob Hansen

S . ÅK

 

 

 

DKK Udstillingen i Herning 1 – 2 November 2014

 

LØRDAG 1. Nov.

 

Åben Klasse Hanner:

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Exc.ÅK Plac. 1
 
 
 

Brugsklasse Hanner:

 

Thor

DK08811/2012

Født:  13.05.2012
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Citha
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F:  Kim W Jensen

VG.BK Plac.2

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Exc.BK Plac.1 CK 1.BHK CERT CACIB BIR

 

SØNDAG 2. Nov:

 

Hvalpeklasse Tæver:

 

Sjørslev´s Holli
DK04720/2014

Født:  15.03.2014
Farve:  Brun
Far:  Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

SL

 

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født:  15.03.2014
Farve:  Brun
Far:  Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

SL

 
 
 
Åben Klasse Hanner:
 
 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Exc.ÅK Plac.1 CK 1.BHK CACIB BIR
 
 
 

Brugsklasse Hanner:

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Exc.BK Plac.2

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Exc.BK Plac.1 CK 2.BHK CERT R.CACIB

 

Championklasse Tæver:

 

Sjørslev´s Diva
DK16482/2008

Født:  21.07.2008
Farve:  Brun
Far:  Soudo – Kays Albert
Mor: Bine
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

Exc.CHK Plac.1 CK 1.BTK CACIB BIM

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, Lyngbyvej 65, 9520 Skørping

Exc.CHK Plac.2 CK 2.BTK R.CACIB

 

 

DKK Udstillingen i Århus 24. August 2014

 

Juniorklasse Hanner

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Excellent CK Plac.2

 

Mellemklasse Tæver

 

Vildholt Fia
DK07571/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Lis Jacobsen, Engesvang

Excellent Plac. 4

 

Brugsklasse Hanner

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Excellent plac 1 CK CERT BIR

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Excellent Plac. 2 Reserve Cert

 

Thor
DK08811/2012

Født:  13.05.2012
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Citha
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F:  Kim W Jensen

Excellent plac. 3

 

 
 Brugsklasse tæver

 

Smilla
DK08819/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lysskimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg
E/F: Tommy Thomsen, Herning

Excellent plac. 1 CK CERT BIM

 

Championklasse Tæver

 

Sjørslev´s China
DKK nr. DK21450/2007

Født:  21.10.2007
Farve:  Brun
Far:  Soudo Kays Albert
Mor: Bine
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Holger Pedersen

Excellent plac. 1 CK

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, Lyngbyvej 65, 9520 Skørping

Excellent plac. 2 CK

 

 

DKK Udstillingen i Vejen 21. Juni 2014

 

Juniorklasse Hanner

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Excellent Plac. 1 Bedste Han

 

 
Juniorklasse Tæver

 

 

Lazy
DK05284/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

Excellent

 

 

Åbenklasse Tæver:

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, 9520 Skørping

Excellent plac. 1  CACIB BIR

 

Brugsklasse Hanner

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Very Good

 

 

 

FJD Udstillingen i Vissenbjerg 15. Juni 2014

 

BIR  Sjørslev´s E Asja           BIM Sjørslev´s Figo

 

 

Juniorklasse Hanner

 

Vildholt Falcon
DK07576/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Janne Vestergaard, Odense

Excellent plac 1

 

Hansi
DK05287/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Henrik Blendstrup, 9500 Hobro

Very Good Plac. 2

 

Lillebrusen´s Rúnar
DK10336/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Gitte Becher

Very Good Plac. 3

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Very Good Plac. 4

 

Sako
DK05290/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Brun/m Hvid
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Rune Kjær, Aars

Very Good

 

Juniorklasse Tæver

 

Vildholt Fia
DK07571/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Lis Jacobsen, Engesvang

Very Good Plac. 1

 

Lillebrusen´s Sága
DK10337/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Gitte Becher

 Very Good Plac. 2

 

Lazy
DK05284/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

Very Good Plac. 3

 

Vildholt Frida
DK07573/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Per Sønder, Ullerslev

Very Good Plac. 4

 

Åben Klasse Tæver

 

Sjørslev´s G Freja
DK 17449/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Leif Limose, Gl. Ejby

Excellent Plac. 1. CK

 

Sjørslev´s Gaijo
DK 17450/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Jens Mortensen, Randers SV

Excellent Plac. 2

 

Ida v. Frochmannshof
DK16504/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup

Excellent plac. 3

 

 
Brugsklasse Hanner
 

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Excellent Plac. 1 CK CERT BIM

 

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Very Good Plac. 2

 

 
Brugsklasse Tæver

 

Sjørslevs E Asja
DK09049/2010

Født: 28.04.2010
Farve: Brun
Far: Endo Von Heek
Mor: Bine
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Jens Chr. Jensen, Ejby

Excellent Plac. 1 CK CERT BIR

 

 

A´Carla DK13458/2010

Født:  10.06.2010
Farve:  Lysskimmel
Far:  Hardy Vom Paradies
Mor:  Frida
Opdr:  Henning Stokholm
Ejer/Fører:  Gitte Becher

Excellent Plac. 2 CK

 

Chili

DK04691/2008

Født: 01.02.2008
Farve:Mørkskimmel
Far: Lysbjerg´s B. Bob
Mor: Wysiwyg L Sønder Askjærs Sasha
Opdr: Charlotte Bæk, Brande
E/F: Hans Petter Lauridsen, Brande

Good Plac. 3

 

 

DKK udstilling i Roskilde 11. maj 2014

 

 

Brugsklasse Hanner

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Excellent plac 1 CK, CERT, CACIB, BIR

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Excellent Plac. 2

 

 

Brugsklasse Tæver

 

Daiwa vom Holbäck
DK03254/2014

Født: 11.06.2012
Farve: Brun
Far: Westfalen´s Chef
Mor: Aska vom Forstkamp
Opdr: Mike Franetzki, Tyskland
E/F: Ida Thyssen

VG Plac. 1

 

 

DKK udstilling i Roskilde 10. maj 2014

 

Brugsklasse Hanner

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Excellent Plac. 1

 

 

DKK udstillingen i Fredericia 8 – 9 februar 2014

 

Juniorklasse Hanner:

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Excellent

 

Juniorklasse Tæver:

 

Lazy
DK05284/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

Excellent

 

Åben Klasse Hanner:

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Excellent plac. 1  CK BIK CACIB BIR

 

Mellemklasse Hanner:

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Excellent Plac. 1, CK , 2 BHK, Reserve CACIB

 

Åbenklasse Tæver:

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, 9520 Skørping

Excellent plac. 1 CK CACIB BIM

 

 

5 Klub udstillingen i Uldum 1. februar 2014

 

Hvalpeklasse Hanner:

 

Lillebrusen´s Vidar
DK10334/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Mørkskimme
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Erik Ellehammer Nielsen, 7330 Brande

Lovende

 

 
Hvalpeklasse Tæver:
 

 

Lillebrusen´s Vigdis
DK10338/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Charlotte Bæk Lauridsen, 7330 Brande

Særdeles Lovende, Bedste Hvalp, Pokal.

 

Lillebrusen´s Sága
DK10337/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Gitte Becher

Særdeles Lovende plac. 2

 

Juniorklasse Hanner:

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Very Good plac. 1 Pokal

 

Nihla
DK05289/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Lars Holm Christensen, 9440 Aabybro

Very Good Plac. 2

 

Hansi
DK05287/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Henrik Blendstrup, 9500 Hobro

Very Good Plac. 3

 

Sako
DK05290/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Rune Kjær, 9600 Års

Very Good  plac. 4

 

 Mellemklasse Hanner:
 
 

Loke
DK08814/2012

Født: 13.05..2012
Farve: Brun m. hvide aftegninger
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400  Herning
E/F: Jane Theil,  9530  Støvring

Very Good  plac. 1

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Very Good  plac. 2

 

Åben Klasse Hanner:

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Excellent plac. 1  BIK  BIR Pokal

 

Sjørslev´s Guy
DK 17448/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Morten Ruggaard

Very Good plac. 2

 

Brugshundeklasse Hanner:

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Excellent CK CERT  Pokal

 

 

Championklasse Hanner:

 

Aslak
22927/2005

Født: 02.12.2005
Farve: Brun
Far: Futtrup´s Hunt
Mor: Bine
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Christian Lygtved Jensen

Excellent  Pokal

 

Juniorklasse Tæver:

 

Lazy
DK05284/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

Excellent plac. 1 Pokal

 

Hetti v. Fliethbachtal
DK12622/2013

Født: 02.04.2013
Farve: Brun
Far: Ando v. Hollbäck
Mor: Fee v. Fliethbachtal
Opdr: Harmut Linke, Tyskland
E/F: Begitte Toxværd, 6640 Lunderskov

Very Good plac. 2

 

Sjørslev´s Gaijo
DK 17450/2012

Født: 06.10.2012
Farve: Brun
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Jens Mortensen, 8940 Randers SV

Very Good plac. 3

 

Mellemklasse Tæver:

 

Ida v. Frochmannshof
DK16504/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup

Excellent plac. 1

 

Indy v. Frochmannshof
DK02629/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jørgen Risum, 7490 Aulum

Excellent plac.2

 

Åbenklasse Tæver:

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, 9520 Skørping

Very Good plac. 1 Pokal

 

Wysiwyg Q Tira
DK06039/2011

Født: 04.04.2011
Farve: Brun
Far: Hardy v. Paradies
Mor: Hexa v. Forst Ostenwalde
Opdr: Ida Thyssen, 3670 Veksø
E/F: Christian Hjortlund, 9982 Aalbæk

Good plac. 2

 

Brugshundeklasse Tæver:

 

A´Carla DK13458/2010

Født:  10.06.2010
Farve:  Lysskimmel
Far:  Hardy Vom Paradies
Mor:  Frida
Opdr:  Henning Stokholm
Ejer/Fører:  Gitte Becher

Excellent plac. 1 CK CERT BIM Pokal

 

Vildholt Ecü
DK13508/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:   Leif Hansen, 9550 Mariager

Exellent plac. 2

 

 

5 Klub udstillingen i Skibby 26. januar 2014

 

Brugsklasse Hanner:

 

Sjørslev´s  Figo
DK10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far: Ben V. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, Skibby SJ.

Excellent plac. 1, Bedst i Køn 1 CERT BIR

 

Juniorklasse Tæver:

 

Baika v. Auerbach
ZDL507/2012

Født: 18.10.2012
Farve: Brun
Far: Illo v. d. Trave
Mor: Dina v. Linduri
Opdr: Thomas Baxmeyer Tyskland
E/F: Vagn Pedersen Frederiksværk

VG

 

Mellemklasse Tæver:

 

Sjørslev´s F Dagmar Anna
DK10504/2012

Født: 02.08.2012
Farve: Brun
Far: Ben V. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen
E/F: Harald Elmegaard, Kalvebodvej 61, 2791 Dragør

VG