resultater.jpg
  •  

Schweissprøver

Schweissprøven i Grenå 30. August 2017

 

Asta v. Kümpfmühl
DK08081/2017

Født: 16.12.2016
Farve: Brun m/hvide aft.
Far: Merlin v. Haageleiten
Mor: Aki v. Minatal
Opdr: Werner Lischka, Østrig
E/F: Flemming Thane Kallehave

1. præmie 400m/3t.

 

Schweissprøven i Roldskov 19. august 2017

 

Amsel v. Wulfer Moor
DK08082/2017

Født: 21.01.2017
Farve: Brun m/hvide aft.
Far: Asso v. Jeddeloher Esch
Mor: Deika v. Haltergrund
Opdr: Alois Deeken, Tyskland
E/F: Maria Louise Thane Kallehave

2. Præmie 400m/20t

 

Asta v. Kümpfmühl
DK08081/2017

Født: 16.12.2016
Farve: Brun m/hvide aft.
Far: Merlin v. Haageleiten
Mor: Aki v. Minatal
Opdr: Werner Lischka, Østrig
E/F: Flemming Thane Kallehave

2. præmie 400m/3t.

 

Schweissprøven i Himmerland 23. juli 2017

 

Asta v. Kümpfmühl
DK08081/2017

Født: 16.12.2016
Farve: Brun m/hvide aft.
Far: Merlin v. Haageleiten
Mor: Aki v. Minatal
Opdr: Werner Lischka, Østrig
E/F: Flemming Thane Kallehave

2. præmie 400m/3t.

 

 

Schweissprøven i Skive 11. juni 2017

 

Ostoffer vom Paradies
DK04167/2014

Født: 29.12.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Askan v.d. Klosterwiese
Mor: Merle v. Paradies
Opdr: Andreas Wennemer, Tyskland
E/F: Arne Schmidt

 1. Præmie 1000m/20t

 

Amsel v. Wulfer Moor
DK08082/2017

Født: 21.01.2017
Farve: Brun m/hvide aft.
Far: Asso v. Jeddeloher Esch
Mor: Deika v. Haltergrund
Opdr: Alois Deeken, Tyskland
E/F: Maria Louise Thane Kallehave

1. Præmie 400m/3t

Kaldenavn Ella/ kun 4,5 mdr gammel.

 

KHK´s Schweissprøve i Roldskov 20. maj 2017

 

Duna v. Murner See
DK19304/2016

Født: 31.05.2016
Farve: Brun
Far: Ago v. Minatal
Mor: Lindemann´s Britta
Opdr: Wolfgang Buchmann, Tyskland
E/F: Ove Nielsen, Gerlev

2. Præmie 400m/20t.

 

RHK´s Schweissprøve i Åbenrå 12. maj 2017

 

Sjørslev´s Jolly
DK14614/2016

Født: 23.07.2016
Farve: Brun
Far: Boss v. Mellin
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Preben Kjær Pedersen, Barrit

1.Præmie 400m/3t

 

Kita
DK17174/2014

Født: 01.10.2014
Farve: Brun/m hvid aft.
Far: Marlo von Heek
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F: Hans Petter / Charlotte Lauridsen, Brande

1.Præmie 400m/3t

 

KHK´s Schweissprøve i Sdr. Klausie 7. maj 2017

 

Wysiwyg S Zaki
DK04285/2016

Født: 20.02.2016
Farve: Brun
Far: Felan v. Fliethbachthal
Mor: Daiwa v. Hollbäck
Opdr: Ida Thyssen
E/F: Arne Kjeldgård Johansen

1. Præmie 400m/3t

 

5 klub Schweissprøven i Pamhule Skov Haderslev 6. maj 2017

 

Duna v. Murner See
DK19304/2016

Født: 31.05.2016
Farve: Brun
Far: Ago v. Minatal
Mor: Lindemann´s Britta
Opdr: Wolfgang Buchmann, Tyskland
E/F: Ove Nielsen, Gerlev

3. Præmie 400m/20t.

 

Fergie
DK06201/2013

Født: 04.04.2014
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Amigo
Mor: Sjørslev´s Cayly
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Søren Niebuhr, 6000 Kolding

2. Præmie 400m/3t

 

RHK´s Schweissprøve på Djursland 6. maj 2017

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

1. Præmie 400m/20t

 

5 klub Schweissprøven i Dianalund 30. april 2017

 

Sjørslev´s J Ella
DK14612/2016

Født: 23.07.2016
Farve: Brun
Far: Boss v. Mellin
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Vagn Dalgaard Jensen, Roskilde

3. Præmie 400m/3t

 

DJ´s Schweissprøve i Rødekro 23. april 2017

 

Costa
DK17172/2014

Født: 01.10.2014
Farve: Lysskimmel
Far: Marlo von Heek
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F: Per Norlin Nielsen

1. Præmie 400m/3t

 

RHK´s Schweissprøve i Års 23. april 2017

 

Sjørslev´s Jenni
DK14611/2016

Født: 23.07.2016
Farve: Brun
Far: Boss v. Mellin
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen, Samsø

1. Præmie 400m/3t.

 

KHK´s Schweissprøve i Roldskov, 26. marts 2017

 

Duna v. Murner See
DK19304/2016

Født: 31.05.2016
Farve: Brun
Far: Ago v. Minatal
Mor: Lindemann´s Britta
Opdr: Wolfgang Buchmann, Tyskland
E/F: Ove Nielsen, Gerlev

1. Præmie 400m/3t.

 

DM i Schweiss i Randbøl 28. august 2016

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Resultat:  1. præmie 1000m/40t
Tillykke med endnu et flot resultat!

 

KHK´s Schweissprøve i Rold Skov 20. august 2016

 

Smilla
DK08819/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lysskimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg
E/F: Tommy Thomsen, Herning

Resultat: 1. Præmie 1000 m/ 40 t.  Ny sporchampion!

 

Jack
DK17171/2014

Født: 01.10.2014
Farve: Lysskimmel
Far: Marlo von Heek
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F: Tobias Dyrvig

Resultat: 1. Præmie 400m/20t

 

Bitti
DK17175/2014

Født: 01.10.2014
Farve: Brun/m hvid aft.
Far: Marlo von Heek
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F: Erik Gramstrup, Vadum

Resultat:  1. Præmie 400m/20t.

Foto: Erik Gramstrup

IMG_8211

 

DRK`s Schweissprøve i Gludsted Plantage 7. August 2016

 

Amadeus v. Forsthaus Zähringen 
DK15520/2014

Født: 07.06.2014
Farve: Brun m/hv aft.
Far: Vasko von der Hafkesdell
Mor: Fiona vom Rottenanger
Opdr: Rolf Zäringer, Tyskland
E/F: Ulrich Kristiansen

Resultat: 1. Præmie 400m/3t

 

KHK´s Schweissprøve i Sdr. Klausie 17. Juli 2016

 

Tor
DK08811/2012

Født:  13.05.2012
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Citha
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F:  Kim W Jensen

Resultat: 1. Præmie 1000m/40t, færtsko  Ny Sporchampion!

 

DMK´s Schweissprøve i Østerild Plantage 30. Juli 2016

 

Lillebrusen´s Siri
DK09483/2015

Født: 01.05.2015
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Hunter vom Veybach
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500 Holstebro
E/F: Gitte Becher

Resultat:  1. Præmie 400m/3t, færtsko.

 

DRK´s Schweissprøve 23. juli 2016

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Resultat:  1. Præmie 400m/3t.

 

Schweissprøven i Roldskov, 25. juni 2016

 

Bitti
DK17175/2014

Født: 01.10.2014
Farve: Brun/m hvid aft.
Far: Marlo von Heek
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F: Erik Gramstrup, Vadum

Resultat:  1. Præmie 400m/3t. 

 

Schweissprøven i Skive, 12. juni 2016

 

Ostoffer vom Paradies
DK04167/2014

Født: 29.12.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Askan v.d. Klosterwiese
Mor: Merle v. Paradies
Opdr: Andreas Wennemer, Tyskland
E/F: Arne Schmidt

Resultat: 2. Præmie 400m/20t

 

Jack
DK17171/2014

Født: 01.10.2014
Farve: Lysskimmel
Far: Marlo von Heek
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F: Tobias Dyrvig

Resultat: 1. Præmie 400m/3t

 

Smilla
DK08819/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lysskimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg
E/F: Tommy Thomsen, Herning

Resultat: 1. Præmie 1000m/20t, færtsko, bedste hund.

 

Tor
DK08811/2012

Født:  13.05.2012
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Citha
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F:  Kim W Jensen

Resultat: 1. Præmie 1000m/20t, færtsko

 

Schweissprøve Skive 2016

 

 

 5 Klub Schweissprøven i Pamhule, 7. maj 2016

 

Ostoffer vom Paradies
DK04167/2014

Født: 29.12.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Askan v.d. Klosterwiese
Mor: Merle v. Paradies
Opdr: Andreas Wennemer, Tyskland
E/F: Arne Schmidt

Resultat: 3. Præmie 400m/20t

 

5 klub Schweissprøven i Dianalund, 7. maj 2016

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Resultat:  2. Præmie 400m/3t.

 

Schweissprøven i Grenå, 8. maj 2016

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født:  04.09.2015
Farve:  Brun
Far:  Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F: Holger Pedersen, Samsø

Resultat:  1. Præmie 400m/3t. Færtsko.

 

DRK´s Schweissprøve i Kalundborg 30. april 2016

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Resultat:  2. Præmie 400m/3t.

 

Schweissprøven i Gludsted Plantage 2. August 2015

 

Sjørslev´s Hektor
DK04713/2014

Født:  15.03.2014
Farve:  Brun
Far:  Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F: Tobias Dyrvig, Herborg

Resultat:  1. Præmie 400m/3t. Færtsko.  Prøvens Bedste Hund!

 

 

Luna
DK17176/2014

Født: 01.10.2014
Farve: Brun/m hvid aft.
Far: Marlo von Heek
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F: Torben Gildbjerg, Herning

Resultat:  1. Præmie 400m/3t. Dråbeudlagt

Schweissprøven i Gludsted 2015

 

Schweissprøven i Rold Skov 23. Maj 2015

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Resultat:  1. præmie 1000m/40t
Tillykke med endnu et flot resultat!

 

 

Schweissprøven ved Dianalund 10. Maj 2015

 

Ghandi vom Bussenhof
DL 234/13

Født: 01.04.2013
Farve: Brun
Far: Osca aus Grupilinga
Mor: Cilly vom Holbäck
Opdr: Silke Timme, Tyskland
E/F: Dan Espensen, Veksø

Resultat:  1. Præmie 400m/3t. Dråbelagt.

På dagen var det Ida Thyssen der var fører. Der blev på prøven givet tre 1. præmier og to 2. præmier.

til langhårsklubben - schweissprøve 10 maj 2015.jpgIDA.jpgweb

Schweissprøven i Pamhule 3. Maj 2015

 

Basko vom Rahmer Feld
DK21041/2010

Født: 09.12.2010
Farve: Brun
Far: Dago von Heek
Mor: Rieke vom Stockey
Opdr: Willi Tebart
E/F: Henning Dybkjær Kristensen

Resultat:  1. Præmie 400m/3t.  Færtsko

 

Westfalen´s Dachs
DK10442/2014

Født: 13.01.2014
Farve: Mørkskimmel
Far: Anton Vom Steinbachthal
Mor: Lena Vom Heesenhof
Opdr: Heinrich Niehues
E/F: Carsten Lundhøj

Resultat: 1. Præmie 400m/3t  Dråbeudlagt, Pokal,  Prøvens Bedste.

 

Lillebrusen´s Rúnar
DK10336/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Henning Wilstrup

Resultat: 2. Præmie 400m/3t.  Dråbeudlagt

 

Didzej Zasadkowe Bory
PKR.VII-14605

Født: 04.05.2014
Farve: Brun
Far: Ugo vom Sämmenhof
Mor: Anka von der Aussenwiede
Opdrætter: Hanna Chiemiecka, Polen
E/F: Hans Bilde Sellerup, Hedensted

Resultat: 2. Præmie 400m/3t. Færtsko

 

Joline vom Veybach
VDH/DL 306/14

Født: 14.04.2014
Farve: Brun
Far: Max von der Riedleite
Mor: Izzy von Buchheim
Opdr: Isabell Riedling, Tyskland
E/F: Hans Bilde Sellerup, Hedensted

Resultat: 1. Præmie 400m/3t. Færtsko

 

Sjørslev´s Hektor
DK04713/2014

Født:  15.03.2014
Farve:  Brun
Far:  Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F: Tobias Dyrvig, Herborg

Resultat:  2. Præmie 400m/3t. Færtsko

 

 

Schweissprøven Pamhule 2015

 

 

Schweissprøven i Næstved 25. April 2015

Sjørslev´s Honey
DK04721/2014

Født:  15.03.2014
Farve:  Brun
Far:  Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F: Børge Wæverstrøm

Resultat:  1. præmie 400m/3t

 

Børge Wæverstrøm 2015

 

Dansk Schweisshundeforeningens prøve i Aalbæk Klitplantage 12.April 2015

 

Sjørslev´s Guy
DK17448/2012

Født:  06.10.2012
Farve:  Brun
Far:  Smækbjerg Caspar
Mor.  Sjørslev´s China 
Opdr:
 Holger Pedersen
Ejer/Fører: Morten Ruggaard, Samsø

Resultat:  1. præmie  1000m/20timer.

 

 

Schweissprøven i Grenå 9. december 2014

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Resultat:  1. præmie 1000m/40t

 

Schweissprøven i Grenå 5. november 2014

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Resultat:  1. præmie 1000m/20t

 

KHK Schweissprøve i Rold Skov 23. august 2014

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Resultat:  1. præmie 400m/20t

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, 9520 Skørping

Resultat: 1. præmie 400m/20t

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:  Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Resultat: 1. præmie 400m/3t

 

Vildholt Ecü
DK13508/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:   Leif Hansen, 9550 Mariager

Resultat: 1. præmie 400m/3t

 

Lillebrusen´s Sága
DK10337/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Gitte Becher

Resultat:  1. præmie 400m/3t, bedste hund på 3 timers spor.

 

Lillebrusen´s Rúnar
DK10336/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Henning Wilstrup

Resultat:  3. præmie 400m/3t

 

KHK Schweissprøve i Torsted 20. juli 2014

 

Vildholt Fie
DK07570/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Steen Andersen, Stauning

Resultat: 1. Præmie 400m/3t

 

Prøven i Rold Skov 21. Juni 2014

 

Vildholt Fabian
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Resultat: 1. Præmie 400m/3t

 

KHK Schweissprøve i Skive 15. Juni 2014

 

Balder
DK08813/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Brun
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Torben Gildbjerg, 7400 Herning

Resultat: 1. præmie 400m/3t

 

Sjørslev´s Guy
DK17448/2012

Født:  06.10.2012
Farve:  Brun
Far:  Smækbjerg Caspar
Mor.  Sjørslev´s China 
Opdr:
 Holger Pedersen
Ejer/Fører: Morten Ruggaard, Samsø

Resultat:  2. præmie  1000m/20timer.

 

 

KHK Schweissprøve i Thorsted 4. Maj 2014

 

Sjørslev´s Guy
DK17448/2012

Født:  06.10.2012
Farve:  Brun
Far:  Smækbjerg Caspar
Mor.  Sjørslev´s China 
Opdr:
 Holger Pedersen
Ejer/Fører: Morten Ruggaard, Samsø

Resultat:  2. præmie  1000m/20timer.

 

5 Klub Schweissprøven i Pamhule Skov, Haderslev 3. Maj 2014

 

6 Langhår stillede på prøven og alle blev præmieret, et rigtig flot resultat. To af deltagerne var på en Schweissprøve for første gang!

 

A´Carla
DK13458/2010

Født:  10.06.2010
Farve:  Brun/hvid
Far: Hardy vom Paradies 
Mor:
 Frida
Opdr:  Henning Stokholm, Vojens
E/F:  Gitte Becher, Holstebro

Resultat:  1. præmie 400m/20t Pokal

 

Chili
DK04691/2008

Født:  01.02.2008
Farve: Mørkskimmel.
Far: Lysbjerg´s B. Bob.
Mor: Wysiwyg L Sønder Askjærs Sascha
Opdr:  Charlotte Bæk Lauridsen, Brande
E/F:  Hans Petter Lauridsen

Resultat: 
 1. Præmie. 400m/20t

 

Lillebrusen´s Vigdis
DK10338/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Charlotte Bæk Lauridsen, 7330 Brande

Resultat:  1. præmie 400m/3t Pokal

 

Lazy
DK05284/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Tommy Abraham, 8300 Odder

Resultat: 1. Præmie 400m/3t

 

Lillebrusen´s Sága
DK10337/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Gitte Becher

Resultat: 2. Præmie 400m/3t

 

Vildholt Fabiant
DK07579/2013

Født: 18.04.2013
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Sjørslev´s Dodo
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Maria Louise Thane Kallehave, 9520 Skørping

Resultat: 3. Præmie 400m/3t

 

 

 

 

 

Ruhårsklubbens Schweissprøve i Randbøldal 3. April 2014

 

På Schweissprøven i Randbøldal 3. April, gjorde to Langhårede Hønsehunde sig i særlig grad bemærket!

Jette Bo Hemme og Kato gik et 1000m/20t spor til en 1. Præmie, tillykke med den flotte præstation.

Per Skov og Bastian imponerede alt og alle ved at gå et helt suverænt 1000m/40t spor til en 1. præmie, dermed har Bastian kvalificeret sig til at blive Sporchampion, oven i købet Langhårsklubbens første. Stort tillykke med en præstation der har givet genlyd i Jagthundeverden!

Der lyder stor ros til begge hunde fra Dommerne, som udtaler at de langt overgik resten af holdet med deres sporarbejde. En af dommerne udtaler endog, at det var den bedste 40t/1000m vedkommende havde set og der var set mange..

 

Bastian
DK12842/2011

Født: 9/7-2011
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Amos
Mor: Smækbjerg C. Bianca
Opdrætter:  Torben Kjær Jensen
E/F:   Per Skov

Resultat:  1. Præmie 1000 m/40timer

Bastian kvalificerer sig nu som Sporchampion!

 

Kato
DK08815/2012

Født:  13/5-2012
Farve:  Lysskimmel
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdrætter:  Torben Gildbjerg, Herning
E/F:   Jette Hemme, Klovtoft

Resultat:  1. Præmie 1000m/20t