Chef mark
  •  

Markprøver + Brugsprøver

 

Brugsprøve i Broager 12. okt. 2017

På brugsprøven i Broager 12. okt. opnåede Arne Jensen og Drejbygaards Janne en 1. præmie, og Charlotte Bæk Lauridsen og  Lillebrusen´s Vigdis en 2. præmie, tillykke.

 

Brugsprøven i Simmersted 27. sept. 2017

Stort tillykke til Kim Winther Jensen og DK08811/2012 Tor, som 27. september på Brugsprøven i Simmersted opnåede en 1. pr. Med den flotte præstation samt en 1. præmie på Fuldbrugsprøve og Vinderklasse placering kunne han også opnå et Jagtchampionat!

Brugsprøven i Ringsted 26. september 2017

På Brugsprøven i Ringsted 26. september, opnåede DK04721/2014 Sjørslev´s Honey med fører Børge Wæverstrøm en 1. præmie.

 

5 Klub Vinderklassen på Samsø 23. september 2017

En flot dag med godt hundearbejde og gode terræner! Stor tak til prøveleder Holger Pedersen og Karen,  for en veltilrettelagt prøve. Tak til dommere, skytter og medhjælpere!
Der deltog 8 Tysk Langhår, 4 Gammel Dansk Hønsehund, 2 Viszla og en Weimaraner på prøven.

  1. Vinder CK,  Torben Gildbjerg og Smækbjerg Chita DK16133/2008
  2. Vinder CK, Kim W. Jensen og Tor DK08811/2012
  3. Vinder CK, Jørgen Gram Petersson og Dybdalgaard´s Bijoux DK07826/2011
  4. Vinder, Charlotte Bæk Lauridsen og Lillebrusen´s Vigdis DK10338/2013
  5. Vinder, Bjørn Lindberg og Sjørslev´s Figo DK10500/2012

 

5 Klub prøven i Mønsted 10. september 2017

 

Kita
DK17174/2014

Født: 01.10.2014
Farve: Brun/m hvid aft.
Far: Marlo von Heek
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F: Charlotte Lauridsen, Brande

2. præmie Åben klasse

 

DJ´s Markprøve på Samsø 9. september 2017

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

1. Præmie Åben Klasse

 

FJD´s Markprøve i Ribe 7. september 2017

 

Wysiwyg S Zaki
DK04285/2016

Født: 20.02.2016
Farve: Brun
Far: Felan v. Fliethbachthal
Mor: Daiwa v. Hollbäck
Opdr: Ida Thyssen
E/F: Arne Kjeldgård Johansen

1.Præmie Unghundeklasse

 

DJ´s Markprøve i Jerup 13. April 2017

 

Lillebrusen´s Victoria
DK09484/2015

Født: 01.05.2015
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Hunter vom Veybach
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500 Holstebro
E/F: Claus Bang Andersen

2. Præmie Unghundeklasse

 

DJ´s Markprøve i Egeris 9. April 2017

 

TH Freyja
DK17855/2015

Født: 07.08.2014
Farve: Brun/hvid
Far: Hunter
Mor: Tira
Opdr: Sverre Tor Moen, Norge
E/F: Liljan Gram Petersson

1. Præmie Åben Klasse.

 

DJ´s Markprøve i Skive 8. April 2017

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

2. Præmie Åben Klasse

 

Lillebrusen´s Victoria
DK09484/2015

Født: 01.05.2015
Farve: Brun m/Hvidt
Far: Hunter vom Veybach
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500 Holstebro
E/F: Claus Bang Andersen

2. Præmie Unghundeklasse

 

 

5-klub International vinderklasse i Vildbjerg 1. April 2017

Forårsvinderklassen blev som tidligere år afholdt på terræner i Vildbjerg og Herning, og man mødtes til morgenkaffe hos Bent Christensen. Modsat sidste år startede prøven på de store arealer i Vildbjerg, her blev hundene afprøvet på fart og stil, før man kørte til terrænet i Herning. I Herning var der som altid en fin bestand af vilde fugle, der blev talt 9 Agerhøns og 7 Fasaner, og der var både Råvildt og Harer på dagens terræner. Ikke alle hunde magtede de vilde fugle, som løb lystigt i rapsmarkerne og var svære at sætte.

Der var 11 hunde på prøven. 7 Langhår, 2 Viszla, 1 Weimaraner og 1 Gl. Dansk Hønsehund. Tak til hundeførerne for god stemning hele dagen.

Tak til dommer Carsten Lundhøj og ligeledes stor tak til prøveleder Carsten Lawets og terrænleder Bent Christensen for en veltilrettelagt prøve hvor der var styr på tingene.

Tak til sponsoren af foderpræmierne, Højvangs Petfood v/Carsten Olsen.

 

Tor
DK08811/2012

Født:  13.05.2012
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Citha
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F:  Kim W Jensen

1. vinder HP CACIT Pokal

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

2. vinder HP Reserve CACIT

 

Dybdalgaard´s Bijoux
DK07826/2011

Født:  28.03.2011
Far:  Soudo-Kay´s Albert
Mor:  Sasha
Opdr:  Jørgen Gram Petterson, Stouby
E/F:  Jørgen Gram Petterson

3. vinder HP

 

Smilla
DK08819/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lysskimmel

Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg
E/F: Tommy Thomsen, Herning

4. Vinder 

 

 

DDPK´s Markprøve i Mollerup 26. marts 2017

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

1. Præmie Åben Klasse

 

 

Langhårsklubbens Hovedprøve i Bedsted 25. marts 2017

Langhårsklubbens  Hovedprøve 2017 blev afholdt i Sønderjylland, nærmere bestemt i Vilsbæk, Hammelev og Bedsted, i glimrende markprøvevejr og på  arealer med god bestand af kun vilde fugle. På hold 1 i Vilsbæk var der 12 – 15 parhøns på terrænet, på hold 2 i  Hammelev 11 par og på Johns terræner i Bedsted var der også god tilgang til fugle, da begge hold afsluttede her.

Stor tak til Per Jørgensen for velvilligt at stille terrænet i Vilsbæk til rådighed!

På prøven deltog 18 Langhår og 1 Ruhår, af forskellige årsager lidt færre end sidste år. Vi håber at der næste år kan deltage så mange som vi plejer.

Stor tak til John Møller og Just Mikkelsen for en særdeles veltilrettelagt prøve. Ligeledes tak til dommerne Bjarne Nürnberg og Bjørn Hemme, samt terrænledere Per Jørgensen og Just Mikkelsen.

Sluttelig en stor tak til hundeførerne, som dagen igennem sørgede for den gode stemning med godt humør. Det var en fornøjelse at opleve den gode stemning der atter var på hovedprøven.

Se billeder fra dagen.

 

Dybdalgaard´s Bijoux
DK07826/2011

Født:  28.03.2011
Far:  Soudo-Kay´s Albert
Mor:  Sasha
Opdr:  Jørgen Gram Petterson, Stouby
E/F:  Jørgen Gram Petterson

1.v Vinderklassen HP CAC CACIT, Pokal

 

Smækbjerg Chita
DK16133/2008

Født:  11.07.2008
Farve: Lysskimmel
Far:  Riko Vom Wasserplatz
Mor: Tedtildas Zita
Opdr:  Niels Grønbæk, Vildbjerg
E/F:  Torben Gildbjerg, Herning

2.v Vinderklassen HP

 

Boss
DK06672/2013

Født: 12.04.2013
Farve:Brun
Far: Gido von Heek
Mor: Frida
Opdr: Henning Vilstrup Stokholm, Haderslev
E/F: John Møller

1. Præmie Åben Klasse, Pokal

 

Mille
DK10895/2015

Født: 12.05.2015
Farve: Brun m/Hv aft.
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: Sjørslev´s E Asja
Opdr: Jens Chr. Jensen, Ejby
E/F:  Jens Chr. Jensen, Ejby

1. Præmie Unghunde Klasse, Pokal

 

Vildholt H-Steen
DK08540/2015

Født: 19.04.2015
Farve: Brun
Far: Kondy von den Horstbüschen
Mor: Vildholt Ecü
Opdr: Leif Hansen, Mariager
E/F: Jesper Haurum

1. Præmie Unghunde Klasse, Førerpokal

 

Jack
DK17171/2014

Født: 01.10.2014
Farve: Lysskimmel
Far: Marlo von Heek
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F: Tobias Dyrvig

1 Præmie Unghunde Klasse

 

DJ´s Markprøve i Sorø 22. marts 2017

 

Sjørslev´s Ines Tesla
DK16137/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero v. Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Pernille V Bertelsen/Peter Ransborg

1. Præmie Unghundeklasse

 

DJ´s Markprøve i Stouby 19. marts 2017

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

2. Præmie Åben Klasse

 

DJ´s Markprøve i Esbjerg 19. marts 2017

 

Vildholt H-Steen
DK08540/2015

Født: 19.04.2015
Farve: Brun
Far: Kondy von den Horstbüschen
Mor: Vildholt Ecü
Opdr: Leif Hansen, Mariager
E/F: Jesper Haurum

1 Præmie Unghunde Klasse

 

FJD´s Markprøve i Grenå 11. marts 2017

 

Vildholt Ghandi
DK05069/2014

Født: 01.03.2014
Farve: Brun
Far: Jockel vom Schlemminer Forst
Mor: Vildholt Ecü
Opdr: Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F: Jens Gram Petersson

2. Præmie Åben Klasse

 

 

Markprøver 2016:

 

DJ´s markprøve i Rødekro 6. november 2016

 

Sjørslev´s Ines Tesla
DK16137/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero v. Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Pernille V Bertelsen/Peter Ransborg

1. Præmie Unghundeklasse

 

DJ´s markprøve i Rejsby Ballum den 25. oktober 2016

 

Sjørslev´s Isa
DK16135/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero vom Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

1.Præmie Unghundeklasse

 

 

DJ´s markprøve i Odense den 19. oktober 2016

 

Sjørslev´s Ines Tesla
DK16137/2015

Født: 04.09.2015
Farve: Brun
Far: Gero v. Veybach
Mor: Sjørslev´s China
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Pernille V Bertelsen/Peter Ransborg

1. Præmie Unghundeklasse

 

 

TH Freyja
DK17855/2015

Født: 07.08.2014
Farve: Brun/hvid
Far: Hunter
Mor: Tira
Opdr: Sverre Tor Moen, Norge
E/F: Liljan Gram Petersson

2. Præmie Åben Klasse.

 

 

DKK´s Brugsprøve i Broager 10. okt. 2016

 

Drejbygaards Janne
DK12571/2014

Født: 20.07.2014
Farve: Brun med hvid
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Drejbygaards Sif
Opdr: Arne Jensen
E/F: Arne Jensen

2. Præmie

 

 

DJ´s Vinderklasse i Hjallerup 8. okt. 2016

 

Smilla
DK08819/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lysskimmel

Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg
E/F: Tommy Thomsen, Herning

2. Vinder og udtaget til DM

smilla-vk-hjallerup-2016

DKK´s Brugsprøve i Billund 7. okt. 2016

 

Tor
DK08811/2012

Født:  13.05.2012
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Citha
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F:  Kim W Jensen

2. Præmie.

 

 

DKK´s Brugsprøve i Ringsted 5. okt. 2016

 

Sjørslev´s Honey
DK04721/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Børge Wæverstrøm

 2. Præmie  

 

DKK´s Brugsprøve i Klovborg 1. okt 2016

 

Drejbygaards Janne
DK12571/2014

Født: 20.07.2014
Farve: Brun med hvid
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Drejbygaards Sif
Opdr: Arne Jensen
E/F: Arne Jensen

2. Præmie

 

 

International 5 klub Vinderklasse på Samsø 24. september 2016

Der var dejligt at opleve en 5 klub Vinderklasse med 15 deltagere, det er en stor fremgang. Der var svære forhold for hundene, det var ekstremt tørt og varmt på Samsø og det havde ikke regnet længe. I år var der kun en enkelt Langhår der blev præmieret, stor tillykke til Jørgen Gram Petterson!

 

Dybdalgaard´s Bijoux
DK07826/2011

Født:  28.03.2011
Far:  Soudo-Kay´s Albert
Mor:  Sasha
Opdr:  Jørgen Gram Petterson, Stouby
E/F:  Jørgen Gram Petterson

2. Vinder

img_3534

 

DKK´s Brugsprøve i Næstved 18. sept. 2016

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

 3. Præmie 

 

DJ´s efterårsmarkprøve i Næstved 4. sept. 2016

 

Sjørslev´s Honey
DK04721/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Børge Wæverstrøm

1. Præmie Åben Klasse 

 

DJ´s efterårsmarkprøve på Samsø 3. sept. 2016

 

Sjørslev´s Honey
DK04721/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Børge Wæverstrøm

1. Præmie Åben Klasse 

 

DJ´s Forårsmarkprøve i Næstved 10. april 2016

 

Sjørslev´s Honey
DK04721/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Børge Wæverstrøm

2. Præmie Åben Klasse 

 

DJ´s Forårsmarkprøve i Egeris 10. april 2016

 

Lillebrusen´s Vigdis
DK10338/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Charlotte Bæk Lauridsen, 7330 Brande

2. præmie Åben klasse

 

FJD´s Forårsmarkprøve i Hobro 8. april 2016

 

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

1. præmie Åben klasse

 

Langhårsklubbens Hovedprøve, Bjerre Herred 24. marts 2016

Der var 30 startende hunde på prøven, 24 Langhår, 4 Gammel Dansk Hønsehund, en Korthåret Hønsehund og en Drentsche Patrijshond. Traditionen tro, bakker man op om hovedprøven og stiller med alt hvad der kan krybe og gå, som en dommer udtrykte det, både helt unge hunde og også ældre som kan og vil! Ligeledes stor tak til prøveleder og terrænledere for en veltilrettelagt prøve!

Det var igen i år en fornøjelse at kunne give Anna Bloch´s førerpokal til en debutant, Ina Broch med sin hund Yllo vom Lönsstein.

Det var svære færtforhold om formiddagen, men det bedrede sig over middag. Der var godt med fugle på terrænet om end man måtte gå langt efter dem, det var udelukkende vilde fugle og terrænlederne kæmpede en brav kamp for at give hundene de bedste betingelser.
Det er en fornøjelse at opleve den gode stemning og det gode sammenhold i Langhårsklubben, alle møder op sidst på dagen for at lykønske de præmierede hunde og førere, modsat trenden med at køre fra en prøve hvis man ikke selv er blevet præmieret.

 

Unghundeklasse:

 

Vildholt H-Steen
DK08540/2015

Født: 19.04.2015
Farve: Brun
Far: Kondy von den Horstbüschen
Mor: Vildholt Ecü
Opdr: Leif Hansen, Mariager
E/F: Jesper Haurum/Leif Hansen

1.Præmie  Matchning/Bedste unghund/Pokal

 

Drejbygaards Janne
DK12571/2014

Født: 20.07.2014
Farve: Brun med hvid
Far: Smækbjerg Caspar
Mor: Drejbygaards Sif
Opdr: Arne Jensen
E/F: Arne Jensen

1.Præmie Matchning

 

TH Freyja
DK17855/2015

Født: 07.08.2014
Farve: Brun/hvid
Far: Hunter
Mor: Tira
Opdr: Sverre Tor Moen, Norge
E/F: Liljan Gram Petersson

1.Præmie

 

Åben Klasse:

 

Ida v. Frochmannshof
DK16504/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup

1.Præmie og Pokal

 

Boss
DK06672/2013

Født: 12.04.2013
Farve:Brun
Far: Gido von Heek
Mor: Frida
Opdr: Henning Vilstrup Stokholm, Haderslev
E/F: John Møller

2. Præmie

 

Troldfuglen´s My (Korthåret Hønsehund)
DK04554/2013

Opdr/E/F: Laila Bilberg

3.Præmie

 

Vinderklassen:

 

Vildholt Ecü
DK13508/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, Mariager
E/F:  Leif Hansen, Skrødstrupvej 13, 9550 Mariager

1.Vinder med HP og Pokal

 

Smilla
DK08819/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lysskimmel

Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg
E/F: Tommy Thomsen, Herning

2. Vinder

 

Tor
DK08811/2012

Født:  13.05.2012
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Citha
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F:  Kim W Jensen

3. Vinder

 

DJ´s Forårsmarkprøve i Niløse 24. marts 2016

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Resultat:  1. Præmie Åben Klasse

 

5 klub Vinderklasse ved Herning 19. marts 2016

En flot dag med mange fugle på terrænet. Stor tak til prøve og terrænleder!

 

Dybdalgaard´s Bijoux
DK07826/2011

Født:  28.03.2011
Far:  Soudo-Kay´s Albert
Mor:  Sasha
Opdr:  Jørgen Gram Petterson, Stouby
E/F:  Jørgen Gram Petterson

1. Vinder med HP

 

Knud Føhns med Vizsla

2. vinder med HP

 

Smilla
DK08819/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lysskimmel

Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg
E/F: Tommy Thomsen, Herning

3. Vinder med HP

 

DJ´s Forårsmarkprøve i Viby Sjælland 20. marts 2016

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Resultat:  2. Præmie Åben Klasse

 

DJ´s Forårsmarkprøve i Uldum 20. marts 2016

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

2. præmie Åben klasse

 

DJ´s Forårsmarkprøve i Højmark 20. marts 2016

Lillebrusen´s Vigdis
DK10338/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Charlotte Bæk Lauridsen, 7330 Brande

2. præmie Åben klasse

 

DJ´s Forårsmarkprøve i Bjerre Herred 19. marts 2016

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

1. præmie Åben klasse

 

FJD´s Forårsmarkprøve i Videbæk 13. marts 2016

Lillebrusen´s Vigdis
DK10338/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Charlotte Bæk Lauridsen, 7330 Brande

1. præmie Åben klasse

 

FJD´s Forårsmarkprøve i Dalbyover 13. marts 2016

Vildholt H-Steen
DK08540/2015

Født: 19.04.2015
Farve: Brun
Far: Kondy von den Horstbüschen
Mor: Vildholt Ecü
Opdr: Leif Hansen, Mariager
E/F: Jesper Haurum/Leif Hansen

1.Pr Unghundeklasse.

FjdLH2016

 

DJ Vinderklasse i Hjallerup 3. okt 2015

 

Smilla
DK08819/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lysskimmel

Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg
E/F: Tommy Thomsen, Herning

Resultat: 2. Vinder med HP

 

Smækbjerg Chita
DK16133/2008

Født:  11.07.2008
Farve: Lysskimmel
Far:  Riko Vom Wasserplatz
Mor: Tedtildas Zita
Opdr:  Niels Grønbæk, Vildbjerg
E/F:  Torben Gildbjerg, Herning

Resultat:  6. Vinder

Vinderklasse Hjallerup 2015

 

5 Klub Internationale Vinderklasse på Samsø 26. september 2015

 

Smækbjerg Chita
DK16133/2008

Født:  11.07.2008
Farve: Lysskimmel
Far:  Riko Vom Wasserplatz
Mor: Tedtildas Zita
Opdr:  Niels Grønbæk, Vildbjerg
E/F:  Torben Gildbjerg, Herning

Resultat:  1. Vinder og udtaget til DM, Pokal

 

Smilla
DK08819/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lysskimmel

Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg
E/F: Tommy Thomsen, Herning

Resultat: 3. Vinder

5 klub vinderklassen 2015 samsø Foto: Carsten Lundhøj

DKK´s Brugsprøve i Isenvad 17. September 2015

 

Smilla
DK08819/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lysskimmel

Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg
E/F: Tommy Thomsen, Herning

Resultat: 1. Præmie 

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Holger Pedersen

 

DJ´s Efterårsmarkprøve i Haslev 12. Sept. 2015

 

Daiwa vom Hollbäck
DK03254/2014

Født:  11.06.2012
Farve: Brun
Far:  Wetsfalen´s Chef
Mor:  Aska vom Forstkamp
Opdr:  Mike Franetzki, Tyskland
E/F:  Ida Thyssen, Veksø

Resultat:  2. Præmie Åben Klasse

 

Ghandi vom Bussenhof
DK13328/2014

Født: 01.04.2013
Farve: Brun
Far: Osca aus Grupilinga
Mor: Cilly vom Holbäck
Opdr: Silke Timme, Tyskland
E/F: Dan Esbensen, Veksø

Resultat: 2. præmie Åben Klasse

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Resultat:  2. Præmie Åben Klasse

 
Sjørslev´s Honey
DK04721/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Børge Wæverstrøm
Resultat: 1. Præmie Unghundeklasse 

DJ´s Efterårsmarkprøve i Stenlille 6. Sept. 2015

 

Sjørslev´s Honey
DK04721/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Børge Wæverstrøm

Resultat: 1. Præmie Unghundeklasse

 

DJ´s Efterårsmarkprøve på Samsø 5. Sept. 2015

 

Sjørslev´s Honey
DK04721/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Børge Wæverstrøm

Resultat: 1. Præmie Unghundeklasse

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Resultat:  2. Præmie Åben Klasse

 

Langhårsklubbens Hovedprøve i Toftlund 11. April 2015

Som altid var der stor opbakning til Langhårsklubbens Hovedprøve! 29 hunde, heraf 21 Langhår, 4 Ruhår, en Kleiner Münsterländer, en Drentsche Patrijshond, en Gammel Dansk Hønsehund og en Viszla.

Vejret var dejligt, terrænet godt, men fuglene ville ikke rigtig spille med i år. Der var udbredt vanskelighed med at mærke de fugle der trods alt var, og deraf kommer de få resultater på dagen.
MEN, des flottere er de resultater der var!

Der var to debutanter med på prøven i år, de gjorde det rigtig godt også selv om fuglene drillede! Tobias Dyrvig med Sjørslev´s Hektor og Maria Louise Thane Kallehave med  Vildholt Fabian. Maria Louise fik i år Anna Blochs Førerpokal for bedst førte unghund.

Se BILLEDER

Åben klasse

 

Tor
DK08811/2012

Født:  13.05.2012
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Citha
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F:  Kim W Jensen

Resultat: 1. Præmie Åben Klasse, Pokal

 

Verner (Ruhåret Hønsehund)
DK03595/2012

Født: 18.02.2012
Farve: Lys-skimmel
Far: Birkemosen´s Markus
Mor: Stensig´s Frida
Opdr: Nick Mogensen
E/F: Johan Sandersen

Resultat: 1. Præmie Åben Klasse

 

 

Vinderklassen

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født: 10.07.2011
Farve: 
Brun
Far: 
Ben V. Kiekenbruch
Mor: 
Sjørslev´s Dodo

Opdr: Leif HansenMariager
E/F:  
Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Resultat:  1. Vinder med HP og CACIT,  Pokal

Det skal nævnes at det er Ove´s allerførste Vinderklasse prøve, det må siges at være godkendt!

 

 

Sjørslev´s China
DK21450/2007

Født: 21.10.2007
Farve:  Brun
Far:  Soudo Kays Albert
Mor: Bine
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F: Holger Pedersen

Resultat:  2. Vinder med HP

 

 

Dybdalgaard´s Bijoux
DK07826/2011

Født:  28.03.2011
Far:  Soudo-Kay´s Albert
Mor:  Sasha
Opdr:  Jørgen Gram Petterson, Stouby
E/F:  Jørgen Gram Petterson
Resultat:  3. Vinder med HP

 

 

 

5 klub International Forårsvinderklasse, Herning 6. April 2015

Forårs 5 klub vinderklasse 20155 klub vinderklasse tommy og smilla 1.v m HP 2015.jpgweb

En vellykket dag i fantastisk vejr, med masser af vildt på terrænet! Se BILLEDER

17 par Agerhøns, Fasan og Harer

Stort tillykke til vinderne!

 

Smilla
DK08819/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lysskimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg
E/F: Tommy Thomsen, Herning

Resultat: 1. Vinder med HP og CACIT Pokal.

 

Chili
DK04691/2008

Født:  01.02.2008
Farve: Mørkskimmel.
Far: Lysbjerg´s B. Bob.
Mor: Wysiwyg L Sønder Askjærs Sascha
Opdr:  Charlotte Bech, Brande
E/F:  Hans Petter Lauridsen

Resultat: 
2. Vinder

 

Sjørslev´s Etta
DK09048/2010

Født:  28.04.2010
Farve:  Brun
Far:  Endo Van Heek
Mor: Bine
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F: Holger Pedersen

Resultat:  3. Vinder

 

DJ forårsmarkprøve i Skive 6. April 2015

 

Tor

DK08811/2012

Født:  13.05.2012
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Citha
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F:  Kim W Jensen

Resultat: 2. Præmie Åben Klasse

 

 

DJ forårsmarkprøve i Egeris 2. April 2015

 

Tor

DK08811/2012

Født:  13.05.2012
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Citha
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F:  Kim W Jensen

Resultat: 1. Præmie Åben Klasse

 

Kim og Tor 2015.jpgweb

 

FJD Forårsmarkprøve i Hobro 1. April 2015

 

Ida v. Frochmannshof
DK16504/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jens Sørensen, 8620 Kjellerup

Resultat: 1. Præmie Åben Klasse

 

FJD Forårsmarkprøve i Broager 1. April 2015

 

Kato
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Torben Gildbjerg

Resultat: 2. præmie Åben Klasse

 

FJD Forårsmarkprøve i Vallensbæk 31. Marts 2015

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Resultat:  2. Præmie Åben Klasse, prøvens bedste hund.

 

GDH Forårsmarkprøve i Randers 29. Marts 2015

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født: 10.07.2011
Farve: 
Brun
Far: 
Ben V. Kiekenbruch
Mor: 
Sjørslev´s Dodo

Opdr: Leif HansenMariager
E/F:  
Ove S. Nielsen, 8930 Randers NØ

Resultat:  1. Præmie Åben Klasse

 

FJD Forårsmarkprøve i Sillerup 27. Marts 2015

Kato
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Torben Gildbjerg

Resultat: 1. præmie Åben Klasse

 

DJ Forårsmarkprøve Uldum 22. Marts 2015

 

Dybdalgaard´s Bijoux
DK07826/2011

Født:  28.03.2011
Far:  Soudo-Kay´s Albert
Mor:  Sasha
Opdr:  Jørgen Gram Petterson, Stouby
E/F:  Jørgen Gram Petterson
Resultat:  1. pr. Åben Klasse

 

Dybdalgaard Bijoux 2015.jpgweb

 

DJ Forårsmarkprøve Næstved 22. Marts 2015

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Resultat:  2. Præmie Åben Klasse

 

DJ Forårsmarkprøve Hjallerup 21. Marts 2015 

 

Cora
DK09131/2013

Født: 12.05.2013
Farve: Brun
Far: Amigo
Mor: Sjørslev´s Cayly
Opdr: Christian Lygtved, Pandrup
E/F: Christian Lygtved

Resultat: 2. præmie Unghundeklasse

 

DJ Forårsmarkprøve Bjerre Herred 21. Marts 2015

 

Dybdalgaard´s Bijoux
DK07826/2011

Født:  28.03.2011
Farve: Brun
Far:  Soudo-Kay´s Albert
Mor:  Sasha
Opdr:  Jørgen Gram Petterson, Stouby
E/F:  Jørgen Gram Petterson
Resultat:  2. pr. Åben Klasse

 

DJ Forårsmarkprøve Højmark 29. Marts 2015

 

Tor

DK08811/2012

Født:  13.05.2012
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Citha
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F:  Kim W Jensen

Resultat: 3. Præmie Åben Klasse

 

???????????????????????????????

 

DDPK Forårsmarkprøve Løgumkloster 28. Marts 2015

 

Boss
DK06672/2013

Født: 12.04.2013
Farve:Brun
Far: Gido von Heek
Mor: Frida
Opdr: Henning Vilstrup Stokholm, Haderslev
E/F: John Møller

Resultat:  1. Præmie Åben Klasse

 

Sjørslev´s Hulda
DK04717/2014

Født: 15.03.2014
Farve: Brun
Far: Bastian
Mor: Sjørslev´s Etta
Opdr: Holger Pedersen, Samsø
E/F: Holger Pedersen, Højvangsvej 21, 8305 Samsø

Resultat: 1. Præmie Unghundeklasse

 

Forårsmarkprøve

 

Forårsmarkprøve Midtsjælland 14. Marts 2015

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Resultat:  2. Præmie Åben Klasse

 

Ghandi vom Bussenhof
DL 234/13

Født: 01.04.2013
Farve: Brun
Far: Osca aus Grupilinga
Mor: Cilly vom Holbäck
Opdr: Silke Timme, Tyskland
E/F: Dan Espensen, Veksø

Resultat: 3. præmie Unghunde Klasse

 

 

Efterårsmarkprøve Fruerdam 8. November 2014

 

Vildholt Emma
DK13511/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, Mariager
E/F:  Flemming Thane Kallehave, Lyngbyvej 65, 9520 Skørping

Resultat: 1. Præmie Åben Klasse

 

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Resultat:  1. Præmie Åben Klasse

 

 

Emma og Figo

 

 

Efterårs Vinderklasseprøven i Nørager 5. Okt 2014

 

Sjørslev´s China
DK21450/2007

Født: 21.10.2007
Farve:  Brun
Far:  Soudo Kays Albert
Mor: Bine
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F: Holger Pedersen

Resultat:  1. Vinder med HP og CACIT, deltager på DM

 

 

Den Internationale Efterårsvinderklasse på Samsø 27. september 2014

En rigtig god prøvedag, med strålende vejr og masser af vildt. Stort tillykke til vinderne!

Sjørslev´s Etta
DK09048/2010

Født:  28.04.2010
Farve:  Brun
Far:  Endo Van Heek
Mor: Bine
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F: Holger Pedersen

Resultat:  1. Vinder med HP, deltager på DM

 

Sjørslev´s China
DK21450/2007

Født: 21.10.2007
Farve:  Brun
Far:  Soudo Kays Albert
Mor: Bine
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F: Holger Pedersen

Resultat:  2. Vinder med HP

 

Gido Von Heek
DK08575/2009

Født:  22.02.2009
Farve:  Brun
Far:  Westfalen´s Cuno
Mor: Anka Von Heek
Opdr:  Heinz Amshove, Tyskland
E/F:  Just Mikkelsen, Vojens.

Resultat: 3. Vinder

 

Chili
DK04691/2008

Født:  01.02.2008
Farve: Mørkskimmel.
Far: Lysbjerg´s B. Bob.
Mor: Wysiwyg L Sønder Askjærs Sascha
Opdr:  Charlotte Bech, Brande
E/F:  Hans Petter Lauridsen

Resultat: 
4. Vinder

 

 

Brugsprøve i Nørager 19. September 2014

 

Vildholt Ecü
DK13508/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, Mariager
E/F:  Leif Hansen, Skrødstrupvej 13, 9550 Mariager
Resultat: 2. præmie

 

 

DJ Markprøve i Hobro 13. September 2014

 

Sako
DK05290/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Brun/m Hvid
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Rune Kjær, Aars

 

Resultat: 1. Præmie Åben Klasse

 

 

FJD Markprøve i Hals 14. September 2014

 

Vildholt Ecü
DK13508/2011

Født:  10.07.2011
Farve:  Brun
Far:  Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslevs Dodo
Opdr:  Leif Hansen, 9550 Mariager
E/F:   Leif Hansen, 9550 Mariager

Resultat: 1. Præmie Åben Klasse

 

 

DKK´s Mesterskabsprøve i Skive 13. April 2014

Stort tillykke til Jørgen og Sasha for det flotte resultat!

 

Sasha
09917/2005

Født:  1.05.2005
Farve: Brun
Far:  Aik Von Hahnentange
Mor: Aya
Opdr:  Henning Juul
E/F:  Jørgen Gram Petterson

Resultat:  6. Vinder

 

 

DJ Forårsmarkprøve i Egeris 13. April 2014

 

Smilla
DK08819/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lysskimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg
E/F: Tommy Thomsen, Herning

Resultat: 1. Præmie Åbenklasse

 

Tor
DK08811/2012

Født:  13.05.2012
Farve:  Brun/Hvid
Far:  Aslak
Mor: Smækbjerg Citha
Opdr: Torben Gildbjerg, Herning
E/F:  Kim W Jensen

Resultat: 2. præmie Unghundeklasse

 

 

DJ Forårsmarkprøve i Skive 12. April 2014

 

Sako
DK05290/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Rune Kjær, 9600 Års

Resultat:  1. præmie Unghundeklasse

 

Cosmo
DK08817/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lys-Skimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg, 7400 Herning
E/F: Kim Nørgaard Hansen, 9541  Suldrup

Resultat:  2. præmie Unghundeklasse

 

 

Langhårsklubbens Hovedprøve i Tiset 5. April 2014

 

Der var tilmeldt 31 Langhår og en enkelt Kleiner Münsterländer, det er den største hovedprøve i klubbens historie.

Vejret var ikke det bedste, vådt, koldt og tåget, men det klarede dog langsomt op hen ad dagen. Der var en stor flok unghunde og også nogle førstegangs hundeførere. Førerpokalen gik i år til Tommy Abraham!

Dommerne gik til opgaven med stor energi, og næsten hver sten blev vendt for at give de unge hunde en chance for at komme for fugl. Der var både fugle og hårvildt nok på terrænerne til at give lidt spænding.

Stor tak til Dommere og Terrænledere for en dejlig dag i marken!

 

Vinderklassen:

 

Sjørslev´s China
DKK nr. DK21450/2007

Født:  21.10.2007
Farve:  Brun
Far:  Soudo Kays Albert
Mor: Bine
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Holger Pedersen

Resultat: 1. Vinder med HP og CACIT, Vinderpokalen

 

Lif
10460/2005

Født:  16.05.2005
Farve: Lysskimmel
Far:  Dino av Trollberg
Mor: Ally
Opdr:  Børge Futtrup
E/F: Just Mikkelsen

Resultat: 2. Vinder

 

 

Åben Klasse:
Sjørslev´s E Asja
DKK.nr. DK09049/2010

Født:  28.04.2010
Farve: Brun
Far:  Endo Von Heek
Mor:  Bine
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Jens Chr Jensen, Ejby

Resultat:  1. pr. Åbenklasse, i Matchning, Bedste Hund, Pokal

 

Chili
DKK nr. DK04691/2008

Født:  01.02.2008
Farve:  Mørkskimmel
Far:  Lysbjerg´s B. Bob.
Mor: Wysiwyg L Sønder Askjærs Sascha
Opdr:  Charlotte Bæk, Brande
E/F:  Hans Petter Lauridsen

Resultat:  1. pr. Åben Klasse, i Matchning

 

Vildholt Ekko
DK13513/2011

Født: 10.07.2011
Farve: 
Brun
Far: 
Ben V. Kiekenbruch
Mor: 
Sjørslev´s Dodo

Opdr: Leif HansenMariager
E/F:
 Leif Hansen, Skrødstrupvej 13, 9550 Mariager

Resultat:  1. Præmie

 

 

Unghundeklasse:

 

 

Sjørslev´s Figo
DK 10500/2012

Født: 02.06.2012
Farve: Brun
Far:Ben v. Kiekenbruch
Mor: Sjørslev´s Diva
Opdr: Holger Pedersen, 8305 Samsø
E/F: Bjørn Lindberg, 4050 Skibby

Resultat:  1. Præmie, i Matchning, Bedste Unghund

 

Daiwa vom Hollbäck
DK03254/2014

Født:  11.06.2012
Farve: Brun
Far:  Wetsfalen´s Chef
Mor:  Aska vom Forstkamp
Opdr:  Mike Franetzki, Tyskland
E/F:  Ida Thyssen, Veksø

Resultat:  1. Præmie,  i Matchning

 

Indy v. Frochmannshof
DK02629/2012

Født: 01.06.2012
Farve: Brun
Far: Asso v.d. Jeddeloher Esch
Mor: Eika V. Frochmannshof
Opdr: Franz Ruholl, Tyskland
E/F: Jørgen Risum, 7490 Aulum

Resultat:  1. Præmie

 

Lillebrusen´s Sága
DK10337/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Gitte Becher

Resultat:  1. Præmie

 

Boss
DK06672/2013

Født: 12.04.2013
Farve:Brun
Far: Gido von Heek
Mor: Frida
Opdr: Henning Vilstrup Stokholm, Haderslev
E/F: John Møller

Resultat:  1. Præmie

 

 

5Klub Forårsvinderklassen Herning 2014

 

Sasha
09917/2005

Født:  1.05.2005
Farve: Brun
Far:  Aik Von Hahnentange
Mor: Aya
Opdr:  Henning Juul
E/F:  Jørgen Gram Petterson

Resultat:  1. Vinder med HP

 

Gido Von Heek
DK08575/2009

Født:  22.02.2009
Farve: Brun
Far:  Westfalen´s Cuno
Mor: Anka Von Heek
Opdr:  Heinz Amshove, Tyskland
E/F:  Just Mikkelsen, Vojens

Resultat: 2. Vinder

 

Sjørslev´s Dax
DK16475/2008

Født:  21.07.2008
Farve:  Brun
Far:  Soudo Kays Albert
Mor: Bine
Opdr:  Holger Pedersen, Samsø
E/F:  Carsten Lundhøj

Resultat:  3. Vinder

 

 

 

 

KJS Forårsmarkprøve i Løkken/Vrensted 2014

 

Nihla
DK05289/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Lars Holm Christensen, 9440 Aabybro

Resultat: 2. Præmie Unghunde Kl.

 

Sako
DK05290/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Rune Kjær, 9600 Års

Resultat: 1. Præmie Unghunde Kl.

 

 

 

 

DJ Forårsmarkprøve i Højmark 23. Marts 2014

 

Smilla
DK08819/2012

Født: 13.05.2012
Farve: Lysskimmel
Far: Aslak
Mor: Smækbjerg Chita
Opdr: Torben Gildbjerg
E/F: Tommy Thomsen, Herning

Resultat: 3. Præmie Åbenklasse

 

 

 

DJ Forårsmarkprøve i Hjallerup 22. Marts 2014

 

Nihla
DK05289/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Lars Holm Christensen, 9440 Aabybro

Resultat: 3. Præmie Unghunde Kl.

 

 

FJD Forårsmarkprøve Ringsted 16. Marts 2014

 

Boss
DK06672/2013

Født: 12.04.2013
Farve: Brun
Far: Gido Von Heek
Mor: Frida
Opdr: Henning Stokholm
E/F: John Møller, Løgumkloster

Resultat: 1. Præmie Unghunde kl. Bedste Langhår

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FJD Forårsmarkprøve Havndal 16.Marts 2014

 

Nihla
DK05289/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Lars Holm Christensen, 9440 Aabybro

Resultat: 1. Præmie Unghunde Kl.

 

Sako
DK05290/2013

Født: 21.03.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Amigo
Mor: Chanti
Opdr: Christian Lygtved Jensen, 9490 Pandrup
E/F: Rune Kjær, 9600 Års

Resultat: 1. Præmie Unghunde Kl.