Top-02.jpg
  •  

AT Avlstest

Se billeder og oplysninger om AT og UT prøverne på www.jagtbrugshunde.dk

AT i Vojens 29. sept. 2017

Preben Kjær Pedersen og DK14614/2016 Sjørslev’s Jolly, bestod 29. Sept AT (avls test) i Vojens, med 135 point. Tillykke!

 

AT på Samsø 7. sept. 2017

Sjørslev´s Jenni DK14611/2016 ført af Holger Pedersen

148 point, Testens bedste hund.

 

AT i Mariager 2. sept. 2017

Sgina DK01436/2016  ført af Bent Christensen.

151 point, Testens bedste hund.

 

AT på Langeland 10. september 2016

Sjørslev´s Isa DK16135/2015  ført af Holger Pedersen.

148 point.

 

Prøven i Illebølle, Langeland 13. september 2015

 

Gruppe 1: Mark (Feld)/Vandarbejde (Wasser)

Dommere/Richtern: Thomas Böttcher (Obmann), Torsten Bäthe, Henrik Raae Andersen (Notrichter)

1. Gråsidingens Finja SE12397/2014, Kl.M, Tæve/Hündin,

født/gew: 16.12 2013, Chip 968000010173951

Fører/Führer: Christine Hansson, SE – 26332 Höganäs

151 point, Laut am Rehwild

2. Joline vom Veybach DL 306/14, DL, Tæve/Hündin,

født/gew: 14.04 2014, Chip 276093402414306

Fører/Führer: Hans Bilde Sellerup, DK – 8722 Hedensted

146 point, fragl.

3. Münsterleddets Gabbie DK10837/2014 , Kl.M., Tæve/Hündin,

født/gew: 12.06.2014, Chip   208250000048314

Fører/Führer: Pernille Legind, DK – 2765 Smørum

154 point, fragl., Bedste Hund

4. Gråsidingens Fina SE12395/2014, Kl.M, Tæve/Hündin,

født/gew:, 16.12 2013, Chip 968000010165832

Fører/Führer: Dick Johansson, SE – 18752 Täby

153 point, fragl.

Gruppe 2: Vandarbejde (Wasser)/Mark (Feld)

Dommere/Richtern: Kalle Magnussen (Obmann), Hansi Schmidt, Jürgen Leube

5. Arthur Von Levshöh KLM 13-1094, Kl.M., Han/Rüde

født/gew: 29.12.2013, Chip ?

Fører/Führer: Karina Böttcher, D – 24861 Bergenhusen

145 point, fragl.

6. Sjørslev’s H Freja DK04719/2014, DL, Tæve/Hündin

født/gew: 15.03 2014, Chip 208210000485073

Fører/Führer: Bo Sten Larsen, DK – 5900 Rudkøbing

154 point, fragl.

7. Gråsidingen Frö SE12394/2014, Kl.M, Tæve/Hündin,

født/gew:, 16.12 2013, Chip 968000010160393

Fører/Führer: Karl-Olof Hildingsson, SE – 15251 Södertälje

153 point, fragl.

 Prøven i Mariager 12. september 2015

 Gruppe 1: Mark (Feld)/Vandarbejde (Wasser)

Dommere/Richtern: Torsten Bäthe (Obmann), Peter Schmidt, Jürgen Leube

1. Gråsidingens Gimla SE 34726/2014, Kl.M, Tæve/Hündin,

født/gew: 05.05 2014, Chip 968000010312571

Fører/Führer: Magnus Frisk, SE – 35225 Växjö

Ikke bestået

2. Nelly DK16709/2013, Kl.M, Tæve/Hündin,

født/gew: 19.09 2013, Chip 208250001014137

Fører/Führer: Per Møller, DK – 8680 Ry

154 point, fragl.

3. Choppy DK16704/2013, Kl.M., Han/Rüde,

født/gew: 19.09 2013, Chip 208250001014103

Fører/Führer: Peter Sørensen, DK – DK-8840 Rødkørsbro

154 point, fragl.

4. Sjørslev’s Hector DK04713/2014, DL, Han/Rüde,

født/gew: 15.03 2014, Chip  208210000486807

Fører/Führer: Tobias Dyrvig, DK – 6920 Videbæk

129 point, fragl.

5. Vildholt Gro DK05067/2014, DL, Tæve/Hündin

født/gew: 01.03 2014, Chip  208250000035528

Fører/Führer: Ole Lindgaard Hansen, DK – 7430 Ikast

Ikke bestået

Gruppe 2: Vandarbejde (Wasser)/Mark (Feld)

Dommere/Richtern: Thomas Böttcher (Obmann), Karina Böttcher, Hansi Schmidt

6. Asauer DK10639/2014, Kl.M., Han/Rüde,

født/gew: 18.05 2014, Chip  208210000497469

Fører/Führer: Jens Ole Salling, DK – 8620 Kjellerup

160 point, fragl., Bedste Hund

7. Sjørslev’s Hulda DK04717/2014, DL, Tæve/Hündin

født/gew: 15.03 2014, Chip  208210000485520

Fører/Führer: Holger Pedersen, DK – 8305 Samsø

146 point, fragl

8. Trehøjens Bekki DK17429/2013, Kl.M, Tæve/Hündin,

født/gew: 08.10 2013 , Chip 208250000029180

Fører/Führer: Tine Broen Nielsen, DK – 9530 Støvring

148 point, Laut am Rehwild

9. Jarl D’ombrelune LOF 7 br.w. 40644/0, WEI, Han/Rüde,

født/gew: 23.10 2014 , Chip ?

Fører/Führer: Dan Siig Svendsen, DK – 7470 Karup

Ikke bestået

Resultater 2014

 

Første HZP på Dansk grund, Randers 6. sept. 2014

 

Lillebrusen´s Vigdis
DK10338/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Lysskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Charlotte Bæk Lauridsen, 7330 Brande

 

Anlægsfag:                                                                           

1 Sporarbejde   –

2 Brug af næsen  10 point x fagtal 3 = 30 point

3 Søg  11 point x fagtal 2 = 22 point

4 Stand  11 point x fagtal 2 = 22 point

5 Evnen til at blive ført  11 point x fagtal 2 = 22 point

6 Arbejdsglæde   10 point

Vand:
7a Søg med And i stærkt bevokset vandhul/sø    —  point

  = 106 point

 

Dressurfag:

Vand:
7b Apportering af And i stærkt bevokset vandhul/sø   10 point

8 Eftersøgning af fuglevildt:
a. Arbejde med vingede fugle incl. apportering
b. Eftersøgning
c. Fuglevildtslæb   10 point

9 Hårvildtslæb  10 point

10 Apportering og aflevering af:  Gennemsnit  a-c, 9 point.
a. Hare eller Kanin
b. And
c. Fuglevildt

11 Lydighed   10 point

 = 49 point

I Alt:  155 point. Prøvens bedste hund.

 

 

Lillebrusen´s Sága
DK10337/2013

Født: 19.05.2013
Farve: Mørkskimmel
Far: Vidar v.d. Hafkesdell
Mor: A´Carla
Opdr: Gitte Becher, 7500  Holstebro
E/F: Gitte Becher

 

Anlægsfag:                                                                           

1 Sporarbejde   –

2 Brug af næsen   10 point x fagtal 3 = 30 point

3 Søg  9 point x fagtal 2 = 18 point

4 Stand  10 point x fagtal 2 = 20 point

5 Evnen til at blive ført  10 point x fagtal 2 = 20 point

6 Arbejdsglæde   9 point

Vand:
7a Søg med And i stærkt bevokset vandhul/sø    —  point

= 97 point.

 

Dressurfag:

Vand:
7b Apportering af And i stærkt bevokset vandhul/sø   9 point

8 Eftersøgning af fuglevildt:
a. Arbejde med vingede fugle incl. apportering
b. Eftersøgning
c. Fuglevildtslæb   10 point

9 Hårvildtslæb  10 point

10 Apportering og aflevering af:  Gennemsnit a-c, 10 point
a. Hare eller Kanin
b. And
c. Fuglevildt

11 Lydighed   10 point

= 49 point.

I Alt:  146 point.